Co je syndrom mrtvého ocasu a jak se projevuje?
Není to nic jiného, než neinfeční zánět měkkých tkání a nervů v oblasti kořene ocasu a ocasu. Je to bolestivé onemocnění, které zpravidla během několika dní samo odezní.
Pes najednou začne nosit ocas svěšený a není schopen s ním pohybovat vůbec a nebo velice omezeně. Veselé vrtění ocasem opravdu není v jeho možnostech. Ocas vypadá opravdu mrtvě, odtud děsivý název 🙂
- pes reaguje na jakoukoliv manipulaci s ocasem bolestivě
- místo kořene ocasu je citlivé, bolestivé, může být přítomný otok
- nemůže s ocasem hýbat, ocas volně visí
- psovi dělá problém sedět
- vyprazdňování může být pro psa bolestivé
- pes může být skleslý, apatický
POZOR! Nezaměňte syndrom mrtvého ocasu s úrazovým stavem a nebo onemocněním páteře! Pokud stavu psa předcházel úraz, samozřejmě je nutná návštěva veterinárního lékaře! Stejně tak v případě, že má pes svěšený ocas a navíc začal mít potíže s pohybem zadních končetin, najednou začal hůře vstávat a nebo zakopává.
Jak se psu přihodí, že má syndrom mrtvého ocasu?
Na vině je nejčastěji koupání a následné prochladnutí a nebo prochladnutí přímo ve vodě. Příčina může být také promoknutí srsti deštěm a následné prochladnutí. Sice se zdá, že pes po vykoupání hned uschne, ale zvlášť psi s hustou srstí schnou několik hodin. Krycí srst je suchá během pár desítek minut, ale podsada je vlhká několik hodin.
Tento stav bych přirovnala k mokrým plavkám na člověku. Pokud na sobě necháte mokré plavky delší dobu po koupání, většinou na sebe nenechá nějaký zánět močového měchýře a nebo právě nervů v křížové oblasti dlouho čekat.
Jak tomu předcházet?
Po koupání je vhodné psa vysušit ručníkem, pročesat srst, aby se k podsadě dostal teplý vzduch a zplihlá srst se „načechrala“ a určitě nenechat ležet mokrého psa dlouhou dobu. Ideální je psa vykoupat, vysušit, pročesat a jít na krátkou procházku. Dnes už jsou běžně dostupné extra savé ručníky, které odvádějí dobře vodu ze srsti a poměrně významně to zkrátí dobu uschnutí srsti. Funkční deka Mesh od Back on Track se dá použít i na vlhkou srst psa, takže pokud vás po koupání čeká delší cesta autem, určitě není špatně ručníkem vysušeného psa obléknout meshkou.
Co dělat?
Zapomeňte na jakoukoliv manipulaci s ocasem! Nejhorší, co pro svého psa můžete udělat je zkusit to rozmasírovat!
- omezte fyzickou aktivitu psa – venčete pouze krátce na vykonání potřeby
- NEMANIPULUJTE S OCASEM, NEMASÍRUJTE!
- nepouštějte psa do vody
- nenechte psa prochladnout a nebo zmoknout
- Pangamin do žrádla a nebo samostatně (psi ho většinou milují) neuškodí – ale ani nevyléčí
- držte psa v suchu a teple, nenechte ležet na dlažbě a v průvanu
- pokud se stav psa nezačne zlepšovat během pár dní a nebo se jeho stav naopak zhoršuje, neprodleně vyhledejte veterinárního lékaře
Syndrom odezní zpravidla během několika dní a ocas psa se vrací k normálu. Pokud máte pocit, že stav psa trvá příliš dlouho, konzultace s veterinářem je na místě.
About the author