HHC a jiné drogy

HHC a jiné drogy

HHC je mor dnešní doby a noční můra všech zdravotníků od sanitářů po doktory. Občas se týká i psů. Jako záchranář na urgentu se každou směnu setkávám s několika intoxikovanými lidmi HHC – syntetickým THC. Poslední nedělní směnou se nám prohnalo deset takových. Všechno jako přes kopírák- očekávání nevšedního zážitku a „zábavu“ vystřídalo úporné zvracení, halucinace, dezorientace, pocení, třas, panická ataka a strach o život. A samozřejmě požadování OKAMŽITÉ pomoci. Někdy jsou přítomny poruchy vědomí až stav bezvědomí.  Většinou to pro nás znamená poblitý chodby nemocnice, občas je pacient a nebo jeho doprovod agresivní.  Většinou  se intoxikovaná osoba  dosyta vyzvrací, vyspí a odchází domů. Sem tam někdo po užití těchto omamných látek končí na JIPce s poruchou srdečního rytmu. Je otázka času, kdy HHC někoho zabije.

Všichni zdravotníci bez výjimky po slovu HHC protáčí oči v sloup. I když je HHC „oficiálně“ zakázané, pořád se dají koupit v podobě gumových medvídků, bonbonů, čokolády, sušenek a nebo vaporizeru v inovované podobě HHC-P. Které s tělem zamává ještě o fous víc.  Obzvlášť nebezpečné je pro děti a mladistvé.

A co to vlastně je? 

Hexahydrokanabinol (HHC) je hydrogenovaný derivát tetrahydrokanabinolu (THC). Jedná se o přirozeně se vyskytující fytokanabinoid, který byl vzácně identifikován jako stopová složka v konopí setém, ale může být vyroben také synteticky hydrogenací konopných extraktů. HHC je psychoaktivní látka, jejíž účinky jsou údajně podobné jako u THC. (www.wikipedia.cz) 

HHC je momentálně legislativně zakázáno, ale bohužel stále všude běžně dostupné…

HHC-P, celým názvem Hexahydrokanabiphorol je poměrně nový kanabinoid s účinky podobnými HHC či THC. HHC-P se nevyskytuje přirozeně v konopí ale je získáván v laboratoři. Narozdíl od HHC obsahuje HHC-P prodloužený vedlejší uhlíkový řetězec. Dle studií se tak díky tomu lépe váže na kanabinoidní receptory v endokanabinoidním systému v mozku, čímž se zvyšuje jeho účinnost.

Dle dosavadních uživatelským zkušeností se tak síla HHC-P odhaduje na 20x vyšší než u HHC a 10x vyšší než u THC.

(zdroj: nordiction.cz)

HHC-P prozatím nepodléhá zákazu prodeje. 

Foto: archiv autorky

 

A jak se HHC týká psů? 

HHC, HHC-P, THC i jiné drogy se z těla eliminují močí a stolicí jako aktivní metabolit, je možné, že se pes pozřením výkalu intoxikovaného člověka otráví. 

Ve stolici se vyloučí 50 % perorální dávky během 72 hodin a v moči 10-15% perorální dávky během 72 hodin. 
Vzhledem k tomu, že v české ani zahraniční toxikologické databázi momentálně nejsou dostupné informace o HHC u zvířat, vychází se z příznaků popisovaných u intoxikace zvířat THC. 

Příznaky intoxikace THC: 

  • tachykardie
  • hypotenze
  • ataxie
  • svalová slabost/třas
  • hypotermie
  • zvracení

Intoxikace zvířete je možná i inhalací THC/HHC kouře.

(zdroj informací o HHC/THC u zvířat- Toxikologické informační středisko)

Příznaky intoxikace jinými drogy se budou mírně lišit dle účinků jednotlivých drog v závislosti na pozřené dávce, ale obecně budou převládat příznaky podobné jako výše popsané, mohou nastat křečové záchvaty, bezvědomí, zástava dechové a oběhové činnosti, dezorientace. Drogou intoxikované zvíře může být zmatené a  agresivní. 

 

Jak intoxikaci zvířete předcházet?

Největší riziko intoxikace zvířete je v centrech velkých měst a přilehlé zeleni, kde si intoxikovaná osoba „odskočí“ do křoví. Pohozené zbytky drog v místech venkovních zábav mohou být také zdrojem otravy. Intoxikace bude nejzávažnější, pokud se zvíře dostane přímo k marihuaně, HHC a nebo jiné droze. V těchto místech je vhodné psa důkladně hlídat, obzvlášť v případě, že váš pes žere lidské výkaly. ( Takových psů je mnoho a jedním z nich je naše prase modelka Kačenka 🤢)

Jak postupovat v případě intoxikace psa? 

Pokud víte, že pes pozřel drogu, postup je stejný jako u jiné otravy:

  • vyvolat zvracení nejlépe 3% peroxidem vodíku v dávce 1-2 ml/kg váhy psa. Nařeďte na 50% vodou.
  • zvracení se vyvolává do dvou hodin od pozření toxické látky. Nevyvolávejte jej, pokud pes sám zvrací a nebo má křeče či kolabuje!
  • telefonicky vykomunikovat příjem psa na veterinární pracoviště 
  • podat Enterozoogel v dávce pro intoxikaci zvířete (viz příbalový leták)

V případě pozření výkalu je pouze na vašem uvážení, zda vyvoláte zvracení ( 🤢). Ne každý výkal musí být nutně obohacen zbytky drog. Opět pamatujte na to, že vyvolání zvracení je možné do dvou hodin po pozření toxické látky a v případě toho, že pes začne kolabovat a nebo křečovat, zvracení už vyvolávat nelze. 

Pokud váš pes jeví příznaky intoxikace drogami, je nutný neprodlený transport na veterinární pracoviště.

Více  o otravách u psů se dočtete ve článku  PRVNÍ POMOC PŘI OTRAVĚ PSA.

 

 

 

 

 

 

 

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Veterinární technik, akreditovaný lektor první pomoci a a zdravotnický záchranář. Působí jako záchranář na urgentním příjmu v nemocnici v Praze a zdravotnické záchranné službě. Mimo lektorskou činnost se autorka věnuje terapiím psů a koní především Dornovou metodou, je Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a také se věnuje terapiím lidí prostřednictvím Osteodynamiky (Dornova metoda pro lidi). V listopadu 2022 úspěšně absolvovala Profesní kvalifikaci Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R). Ve volném čase se věnuje svým třem psům, téměř šestnáctiletému belgickému ovčákovi Agimu a čtyřleté stafbulce Kačence. Smečku doplňuje sedmiměsíční štěně belgického ovčáka Sabaton. Všichni psi jsou na seminářích první pomoci pro psy jako chlupatí asistenti :)

Leave a Reply