Pes a hroznové víno

Pes a hroznové víno

Toxicita hroznového vína a hrozinek pro psy (a kočky) byla mnoho let poměrně záhadnou. Ví se, že v mnoha případech po pozření hrozna a nebo hrozinek dochází k otravě. Ale proč? A proč ne u všech? Existovalo mnoho hypotéz, které byly postupně vyvrácené.  První popsaný případ prokázané intoxikace hroznovým vínem byl v roce 2001. 
Tajemství okolo otravy hrozny bylo zdá se velmi pravděpodobně definitivně prolomeno. Napomohl případ otravy psa doma vyrobenou modelovací hmotou, jejíž součástí byl vinný kámen. Příznaky otravy psa byly totiž totožné, jako při otravě hroznovým vínem. Studií se zjistilo, že v případech otrav vinným kamenem a hroznovým vínem byly zaznamenány stejné příznaky, laboratorní hodnoty a stejné histopatologické nálezy. 


VELMI PRAVDĚPODOBNĚ JE PŘÍČINOU OTRAV HROZNOVÝM VÍNEM KYSELINA VINNÁ, která je obsažena v hroznech, hrozinkách, vinném kameni a tamarindech. 

Zatím nebyla stanovena přesně letální dávka pro psy, ale dle AniCura *) je pravděpodobná dávka 10-30g/kg hmotnosti zvířete.

*) síť veterinárních pracovišť v Evropě – https://www.anicuragroup.com/

Vzhledem k tomu, že v různých odrůdách vína je rozdílný obsah kyseliny vinné a na obsah kyseliny mají vliv ještě další faktory, nelze určit, kolik vína a jaký druh je pro psa toxický.
Každopádně víme, že při otravě hrozny jsou poškozeny ledviny a kyselina vinná, která je pravděpodobnou toxickou noxou je pro psa silný nefrotoxin.

Je jisté, že u psů, kteří mají nedostatečnou ledvinovou funkci stačí k intoxikaci nízká dávka. 

Jak se projevuje otrava hroznovým vínem?

  • bolest břicha
  • zvracení
  • průjem
  • snížená produkce moči až zástava močení
  • akutní selhání ledvin

Příznaky se začínají projevovat 6-12 hodin po pozření vína.

 

Co dělat při pozření hroznového vína psem?


Je na zodpovědnosti každého majitele, zda nechá pozření vína takříkajíc v rukou osudu. Protože skutečně jsou doložené případy psů, kteří pravidelně víno konzumují přímo z vinohradu a nebo na zahradě a skupina majitelů těchto psů jistě protáčí nad tímto článkem oči s pohrdavým odfrknutím. 


Pokud dojde k pozření vína psem a majitel chce z preventivních důvodů situaci řešit, postupuje se jako u jiných otrav, při nichž lze u psa vyvolat zvracení.

  • dle váhy psa stříkačkou psovi vpravte do tlamy 3% peroxid vodíku v dávce 1-2 ml na kg psa (ideálně ředěný na 1,5% koncentraci)
  • Aby se zvýšila pravděpodobnost zvracení, psa vezměte na vodítko krátce projít
  • Po vyzvracení podejte Enterozoogel a nebo aktivní uhlí 
  • kontaktujte veterinárního lékaře 

 

Závěrem

Dle nejnovějších studií je ozřejmena pravděpodobná toxická noxa v hroznovém víně. Kyselina vinná je nefrotoxin pro psa a kočku. Je zjištěno, že nebezpečnější jsou tmavé hrozny, než hrozny bílé. Zvlášť nebezpečné jsou hrozinky, protože se jedná o koncentrovanou formu hroznového vína. 
V odrůdách vína se obsah kyseliny vinné liší, což objasňuje fakt, že ne všichni psi se vínem otráví. Nicméně fakt, že kyselina vinná je nefrotoxin by mělo být varovnou informací pro majitele psů. 

Informace ze zahraničních zdrojů byly konzultovány a ověřeny Toxikologickým informačním střediskem, kterému patří velké poděkování za vstřícné a laskavé konzultování mých toxikologických dotazů.



Zdroje:
https://www.aspcapro.org/resource/toxic-component-grapes-and-raisins-identified
www.tierischehelden.de/weintrauben-giftig-fuer-hunde/
Zdeňka Svobodová, Helena Modrá a kolektiv, Veterinární toxikologie v klinické praxi

 

 

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Veterinární technik, akreditovaný lektor první pomoci a a zdravotnický záchranář. Působí jako záchranář na urgentním příjmu v nemocnici v Praze a zdravotnické záchranné službě. Mimo lektorskou činnost se autorka věnuje terapiím psů a koní především Dornovou metodou, je Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a také se věnuje terapiím lidí prostřednictvím Osteodynamiky (Dornova metoda pro lidi). V listopadu 2022 úspěšně absolvovala Profesní kvalifikaci Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R). Ve volném čase se věnuje svým třem psům, téměř šestnáctiletému belgickému ovčákovi Agimu a čtyřleté stafbulce Kačence. Smečku doplňuje sedmiměsíční štěně belgického ovčáka Sabaton. Všichni psi jsou na seminářích první pomoci pro psy jako chlupatí asistenti :)

Leave a Reply