Klíšťata

Klíšťata

I když to tak úplně nevypadá, začalo jaro  a s ním začíná tradičně klíšťová sezona a s ní spousta otázek majitelů psů. V posledních dvou letech extrémně narůstá panika zejména ohledně obávaného pijáka lužního.

Klíště obecné (Ixodes ricinus), roztoč z čeledi klíšťatovitých je nejrozšířenější a nejobvyklejší zástupce  vnějšího parazita psů. Vzhledem k období teplejších zim a teplejšího počasí posledních pár let obecně se klíště dá na psovi najít i mimo obvyklou sezonní dobu, která je udávaná od března do října, proto je vhodné psa chránit před ektoparazity celoročně a věnovat pozornost výskytu klíšťat i mimo obvyklou dobu výskytu srsti a kůži psa.  Krev saje pouze samička klíštěte.

Piják lužní (Dermacentor reticulans) je obávaný parazit psů přenášející babesiosu. Každoročně se na sociálních sítích vyskytuje velké množství fotek a žádosti o identifikaci tvora právě kvůli obavám z možné nákazy babesiozou.

Piják lužní je stále ještě méně obvyklým parazitem než klíště obecné, nicméně jeho výskyt není vhodné podceňovat, stejně jako není vhodné šířit lavinu paniky. Piják má na rozdíl od klíštěte obecného zbarvený štítek (scutum) a je větší. Majitel psa by měl znát aktuální oblast výskytu pijáka a každé odstraněné klíšte prohlédnout, pokud se vyskytuje v oblasti zvýšeného výskytu a pokud se přisátí pijákem potvrdí, měl by  psu po dobu možné inkubace babesiosy věnovat zvýšenou pozornost. Piják lužní je momentálně nejvíce rozšířený na jižní Moravě.

Kvůli zvýšenému výskytu pijáka lužního vznikl web, kde najdete všechny informace o tomto parazitovi, stejně jako mapu jeho výskytu : NAJDIPIJAKA.CZ

Jak vyndat klíště

Stále je možné se setkat s radami ohledně vytahování klíšťat otáčivým pohybem proti směru hodinových ručiček (klíště nemá žádný „závit“, kterým se šroubovitě zavrtalo do kůže…) a nebo pomazáním klíštěte olejem. Klíště může zvrátit nasátý obsah, který nemusí být jen z vašeho psa zpět do rány a zvýšit tak riziko infekce.
Měli byste mít na zřeteli, že klíště je potencionálně infekční a tudíž není vhodné s ním manipulovat holou rukou, protože může dojít k prasknutí klíštěte a potřísnění ruky nasátou krví.

Nejlepší způsob, jak odstranit klíště je použití háčku na klíšťata, kterým se klíště podebere a kývavými pohyby snadno odstraní z kůže. Před odstraněním potřete klíště alkoholem – například Alpou.  Po odstranění místo vpichu desinfikujte, místo rány po déle přisátém klíštěti bývá podrážděné, zarudlé a je vstupní branou další infekce, což je naprosto zbytečná komplikace. Klíště po vyndání rozhodně nedrťte mezi prsty, bezpečná volba zlikvidování klíštěte je například ponoření do desinfekce/alkoholu a po několika minutách spláchnutí do toalety. Lze jedině doporučit s klíštětem manipulovat v rukavicích, pokud budete klíště odstraňovat bez nich, důkladné umytí rukou po likvidaci klíštěte by měla být samozřejmostí, stejně jako případná desinfekce rukou.

Ochrana před klíšťaty

Nejlepší ochrana před onemocněními způsobenými klíšťaty je prevence. Prevence by měla začít dříve, než chodí váš pes obsypaný domů klíšťaty, takže ideálně v době, kdy sice začátek jara vypadá jako hluboká zima, ale pak ze dne na den nastane obleva a teplo. Je nutno počítat s tím, že doba plného účinku jednotlivých antiparazitik je v řádu několika dní a ne ihned.

Psy je nutno chránit nejlépe kvalitními antiparazitiky. Je hodně diskutovaná kvalita a účinnost jednotlivých forem antiparazitik stejně jako podávání antiparazitika ve formě tablet, jako je například Bravecto. Pokud máte ve společné domácnosti psa a kočku, je nutno podat psovi antiparazitika, která nejsou toxická pro kočky.

Po každé vycházce psa důkladně prohlédněte, případně vyčešte srst hustým hřebenem (blešák), abyste zachytili lezoucí klíšťata ještě před přisátím. Pravidelně kontrolujte stav psa a při sebemenších pochybách o jeho zdraví navštivte veterinárního lékaře.

Samozřejmě existuje bezpočet alternativních metod, jak chránit psa před klíšťaty, jako je například dlouhodobé podávání pivovarských kvasnic, výroba domácích repelentů na psy, ultrazvukový odpuzovač klíšťat a nebo jantarové korále.
Každý majitel by se měl zodpovědně sám rozhodnout, jakou formu ochrany pro svého psa zvolí.

Poznámka z praxe terapeuta: antiparazitární obojky je nutné psu utáhnout tak, aby byly v kontaktu s kůží psa ( zejména u dlouhosrstých psů) a antiparazitikum se uvolňovalo do kůže a ne do srsti psa. Obojek zároveň psa nesmí škrtit. Je dobré občas dotažení obojku zkontrolovat. Každý cca pátý pes, co ke mně přichází na terapii má špatně dotažený antiparazitární obojek! 

 

   

Obojek by měl přiléhat ke kůži psa tak, aby se mezi obojek a krk psa vešly dva prsty. Příliš těsný obojek psovi vadí a příliš volný obojek nemůže účinkovat tak jak má, protože se nedostatečně dostává do kontaktu s kůží psa.

Sama jsem zastáncem použití kvalitního antiparazitika ( za nás vede Foresto) v kombinaci s přírodními prostředky na odpuzení klíšťat.

Tip na domácí repelent pro psy, který lze aplikovat na srst psa i na nohy majitele před vycházkou :

cca 250 g rozmarýnu – nejlépe čerstvého a nebo sáček sušeného.

1 polévková lžíce vinného  a nebo jablečného octa

Do litru vroucí vody vložte rozmarýn a nechte louhovat do vychladnutí. Přidejte ocet, promíchejte a nalijte do lahvičky s roprašovačem.
Lze přidat ještě další esenciální oleje – eucalyptus a nebo levanduli pro zvýšení repelentního účinku. Lze přidat také deset kapek nimbového oleje, který je též pro parazity odpudivý.  Tento repelent je vhodné skladovat v chladu a temnu a co nejdříve spotřebovat.

Nemoci přenášené klíšťětem obecným  a pijákem lužním

Anaplazmoza

Bakteriální onemocnění vyvolávané bakterií Anaplasma phagocytophylum, která parazituje v bílých krvinkách, především v neutrofilních granulocytech, ve kterých se zároveň množí.

Akutní nemoc trvá jeden až dva týdny a může dojít k samovolnému vyléčení. Pes se však stává nosičem infekce v řádu let. Pro zvíře je závažná současná infekce borreliozou a anaplazmozou, což je možné vzhledem k tomu, že klíště je přenašeč obou nemocí. Koinfekce zvyšuje závažnost onemocnění a zhoršuje průběh léčby.

Nemoc může probíhat vysloveně bez příznaků a nebo s příznaky, které nepoukazují na žádnou konkrétní nemoc, pes jen není „ve své kůži“.

Doba přenosu: méně než 24 hodin

Příznaky  mohou být:

 • horečka
 • apatie
 • zvětšení mízních uzlin
 • kulhání
 • zánět kloubů
 • apatie …

Babesioza

Onemocnění vyvolané intracelulárním prvokem, parazitujícím v červených krvinkách a způsobující hemolytickou anémii, tzn. rozpad červených krvinek.  Babesiozu ve střední Evropě způsobuje Babesia canis, hlavním přenašečem je piják lužní. Nejčastější výskyt pijáka je na jižní Moravě (zejména Břeclavsko), na Slovensku je výskyt rozsáhlejší.

Inkubační doba je udávaná mezi jedním až třemi týdny. Onemocnění může mít akutní a chronický průběh.

Doba přenosu – 48-72 hodin

Akutní babesioza

Příznaky:

 • vysoká horečka (až 42°C)
 • apatie
 • anémie (bledé sliznice) a icterus (žluté sliznice)
 • celková slabost
 • červená až tmavá moč ( hemoglobinurie)

Prognoza : dobrá při včasné léčbě, při pozdní léčbě nejistá

Chronická babeziosa

Příznaky:

Pes nemá horečku, anemie a icterus jsou méně patrné. Pes slábne, chřadne. Mohou se vyskytnout epileptiformní záchvaty (záchvaty podobné epilepsii), poruchy hybnosti, bývá přítomné postižení očí.

Prognoza: nejistá, záleží na stupni rozvoje onemocnění

Majitel psa by měl sledovat svého psa celoročně (nejen v období klíšťat) a při sebemenších pochybách o zdraví svého psa vyhledat veterinárního lékaře. Samozřejmostí by měla být znalost fyziologických hodnot ( tomuto tématu je věnována část semináře první pomoci pro psy). Zodpovědný majitel nehledá v případě pochyb o stavu svého psa  rady na facebookových skupinách, ale radí se se svým veterinářem. Babesiosa je právě jedno z onemocněních, kdy je k úspěšné léčbě nutné odborné vyšetření veterinárním lékařem.

Borelioza

Onemocnění vyvolané bakterií Borrelia burgdorferi je méně závažné u psa než u člověka. Přenašečem je klíště obecné.
Průběh onemocnění je jiný než u člověka. U psa zpravidla nenajdeme červenou skvrnu okolo místa přichycení klíštěte, typickou pro prvotní projev boreliozy u člověka.

Inkubační doba: až měsíce

Doba přenosu: 16 – 72 hodin

Příznaky:

 • náhle vzniklé kulhání
 • záněty kloubů
 • opakující se epizody kulhání
 • ojediněle horečka
 • změny na mozku způsobující agresi  (ojediněle)
 •  postižení ledvin (ojediněle)
 • postižení srdce (ojediněle)

Klíšťová encefalitida 

Virové onemocnění způsobené virem rodu Alfavirus, přenášené klíštětem obecným.  U psa je méně obvyklé než u člověka.
Může se vyskytnout v akutní formě s těžkými neurologickými příznaky a následným rychlým úhynem psa a nebo v mírnější podobě, kdy léčba má poměrně dobrou prognozu.

Doba přenosu: v řádu minut

Příznaky:

 • zvýšená teplota
 • neurologické příznaky – pes má parézu končetin, ataxii
 • apatie
 • zvýšená dráždivost a lekavost
 • abnormální pohyby očí

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Veterinární technik, akreditovaný lektor první pomoci a a zdravotnický záchranář. Působí jako záchranář na urgentním příjmu v nemocnici v Praze a zdravotnické záchranné službě. Mimo lektorskou činnost se autorka věnuje terapiím psů a koní především Dornovou metodou, je Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a také se věnuje terapiím lidí prostřednictvím Osteodynamiky (Dornova metoda pro lidi). V listopadu 2022 úspěšně absolvovala Profesní kvalifikaci Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R). Ve volném čase se věnuje svým třem psům, téměř šestnáctiletému belgickému ovčákovi Agimu a čtyřleté stafbulce Kačence. Smečku doplňuje sedmiměsíční štěně belgického ovčáka Sabaton. Všichni psi jsou na seminářích první pomoci pro psy jako chlupatí asistenti :)

2 Comments so far

Adriana NowakováPosted on2:02 pm - Čvn 9, 2020

Dobry den mam dotaz ohledne klistete. Muj pes mel pred 3 dny klíště. Bylo uz dost nasakle. Mel ho u ucha ale nepodaří se nam ho vytáhnout a zůstala tam hlavička. Dneska jsem se na to koukala a ma to misto černé az červené ale nebolí ho to ani si to neskrabe. Bohuzel žijeme v cizině ale mame se vracet do Čech. Mohla by jste mi prosim poradit? Dekuji Nowakova

Leave a Reply