Border kolie kolaps (BCC)

Border kolie kolaps (BCC)

 

Syndrom border kolie kolaps ( dále jen BCC) je v Čechách stále pořád poměrně neznámá věc, ačkoliv border kolie je velmi populární plemeno. Jedná se o poruchu nervového systému border kolií, ale i dalších plemen jako je australský ovčák, kelpie, vipet, bearded kolie,  sheltie a miniaturní australský ovčák. 

Podobné onemocnění je zátěží indukovaný kolaps (EIC) je pozorované u labradorů a dalších plemen , ale zde je prokázaná genetická mutace genu DNM1,  která není přítomna u zvířat postižených BCC. Výhodou u onemocnění EIC je izolace genetické mutace a možnost zvířata geneticky testovat a zabránit tak šíření onemocnění do dalších generací. Další plemena, u kterých se vyskytuje EIC jsou americký kokršpaněl, anglický kokršpaněl, flanderský bouvier a maďarský ohař.

Jak se projevuje BCC?

Typicky se projevuje při zátěži psa jako je pasení ovcí, agility a nebo flyball. Ataky přichází nejčastěji v teplém počasí, proto může připomínat přehřátí psa ze zátěže. Nicméně průběh je odlišný, stejně jako navrácení psa do normálního stavu. Ve vysoké zátěži psa stoupá tělesná teplota vlivem svalové práce psa. Bylo zjištěno, že teplota psa postiženého atakou BCC není rozdílná oproti teplotě pracujícího psa bez BCC. 

Lze říci, že BCC = Epizodická neurologická porucha vyvolaná hyperventilací a nebo hypertermií u pracujícího psa. 


Ataka BCC přichází bez varovných předchozích signálů a normálně pracující pes po 5- 15 minutách začne jevit známky kolapsu:

🔴 dezorientace

🔴 vrávoravá chůze

🔴 křížení nohou při otáčení

🔴 přehnané zvedání končetin v pohybu, trhaná chůze

🔴 padání ke straně 

🔴 tuhnutí zadních končetin

🔴 ataxie všech čtyř končetin

Příznaky kolapsu  trvají 5-30 minut.

Foto: Sam Marešová

 

Jak poznat BCC od přehřátí psa?

BCC se projevuje častěji v teplém počasí, proto se snadno „svede“ na přehřátí psa.
Border kolie kolaps může psa postihnout i v chladném počasí, což je zásadní rozdíl od přehřátí psa z horka.
Průběh rekonvalescence psa z přehřátí a BCC je diametrálně odlišný. Pes se po odeznění příznaků kolapsu vrací do úplného normálu a byl by schopen další práce (což zodpovědný majitel samozřejmě neudělá). Zotavení přehřátého psa je zdlouhavé, pes je vyčerpaný, zmatenost přetrvává delší dobu, pes rozhodně není schopen dalších aktivit  a zpravidla je nutná veterinární intervence. Navíc se studiemi prokázalo, že pes po epizodě BCC nevykazuje žádné laboratorní odlišnosti v krvi na rozdíl od psa, který kolaboval následkem přehřátí. 

 

První pomoc při BCC

Přerušit aktivitu při prvním příznaku přicházející epizody BCC

Psa uložte na chladné místo mimo všechny pracovní vzruchy – tzn. odvést a nebo odnést ze závodiště a nebo pastviny s ovcemi. 
Psovi nabídněte vodu na pití a chlaďte končetiny, oblast břicha, podpaží, třísel jako při přehřátí. 
Po návratu psa k normálu není vhodné pokračovat v aktivitě. 

 

Jak mohu zjistit, že můj pes má opravdu BCC? 

Na rozdíl od EIC nelze pro BCC provést genetické testy na přítomnost této nemoci, ačkoliv podklad je nejpravděpodobněji v mutaci genu. Zatím není izolovaný gen, který BCC způsobuje. Pokud jste se u  vašeho psa s epizodou výše popsaných příznaků u svého psa setkali, je na místě komplexní vyšetření u veterináře pro vyloučení jiného onemocnění. Pokud za příznaky nebude stát jiné onemocnění, lze považovat příznaky za projevy BCC. Vzhledem k tomu, že se považuje nemoc za geneticky přenášenou, nemělo by být postižené zvíře zařazeno do chovu. Vzhledem k tomu, že se po genetické příčině BCC v zahraničí pátrá, lze předpokládat, že časem budou k dispozici testy i na toto onemocnění.

A co tedy se psem, který má BCC?

V první řadě by pes po prodělání epizody měl být komplexně vyšetřen veterinárním lékařem, aby se vyloučila jiná příčina kolapsu. Pokud je pes laboratorně i klinicky zdravý a patří mezi skupinu psů, kde se BCC vyskytuje, dá se předpokládat toto onemocnění.  Pes s BCC by měl být jednoznačně vyřazen z chovu. Není nutné se psem přerušit veškeré sportovní aktivity, ale je nutná úprava režimu. V teplém počasí se psem aktivity omezte na minimum, protože BCC se projevuje častěji, než v chladném počasí. Při prvním příznaku přicházejícího kolapsu je nutné okamžitě přerušit aktivitu. Je vhodné u psa s BCC zařadit klidnější aktivity, které nemusí být spouštěčem epizod BCC jako dynamické a fyzicky náročné sportovní disciplíny. 

 

 

 

 

Foto: Eliška Mayerová

 

zdroje:
https://www.aaha.org/publications/newstat/articles/2016-12/getting-to-the-bottom-of-border-collie-collapse/

https://vetmed.umn.edu/research/research-labs/canine-genetics-lab/canine-genetics-research/border-collie-collapse

veterinarniportal.cz

 

 

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Veterinární technik, akreditovaný lektor první pomoci a a zdravotnický záchranář. Působí jako záchranář na urgentním příjmu v nemocnici v Praze a zdravotnické záchranné službě. Mimo lektorskou činnost se autorka věnuje terapiím psů a koní především Dornovou metodou, je Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a také se věnuje terapiím lidí prostřednictvím Osteodynamiky (Dornova metoda pro lidi). V listopadu 2022 úspěšně absolvovala Profesní kvalifikaci Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R). Ve volném čase se věnuje svým třem psům, téměř šestnáctiletému belgickému ovčákovi Agimu a čtyřleté stafbulce Kačence. Smečku doplňuje sedmiměsíční štěně belgického ovčáka Sabaton. Všichni psi jsou na seminářích první pomoci pro psy jako chlupatí asistenti :)

Leave a Reply