Celé léto zodpovídám hodně časté dotazy na syndrom mrtvého ocasu. Modelka seminářů první pomoci psy Kačenka byla tak hodná, že si pro vás jeden syndrom mrtvého ocasu pořídila. Nemáte zač 🙂 Ve článku najdete přiložená videa, jak syndrom vypadá naživo 🙂
Co je syndrom mrtvého ocasu a jak se projevuje?
Není to nic jiného, než neinfeční zánět měkkých tkání a nervů v oblasti kořene ocasu a ocasu. Je to bolestivé onemocnění, které zpravidla během několika dní samo odezní.
Pes najednou začne nosit ocas svěšený a není schopen s ním pohybovat vůbec a nebo velice omezeně. Veselé vrtění ocasem opravdu není v jeho možnostech. Ocas vypadá opravdu mrtvě, odtud děsivý název 🙂
POZOR! Nezaměňte syndrom mrtvého ocasu s úrazovým stavem! Pokud stavu psa předcházel úraz, samozřejmě je nutná návštěva veterinárního lékaře!
Jak se psu přihodí, že má syndrom mrtvého ocasu?
Na vině je nejčastěji koupání a následné prochladnutí a nebo prochladnutí přímo ve vodě, promoknutí a následné prochladnutí. Ono se zdá, že pes po vykoupání hned uschne. Ale zvlášť psi s hustou srstí schnou hodiny. Srst uschne na povrchu a podsada schne dlouho.
Mimochodem tento stav bych přirovnala k mokrým plavkám na člověku. Pokud na sobě necháte mokré plavky dlouho po koupání, většinou na sebe nenechá nějaký zánět močového měchýře a nebo právě nervů v křížové oblasti dlouho čekat.
Takže po koupání je na místě psa vysušit ručníkem, pročesat srst, aby se k podsadě dostal teplý vzduch a zplihlá srst se „načechrala“ a určitě nenechat ležet mokrého psa dlouhou dobu. Ideální je psa vykoupat, vysušit, pročesat a jít na krátkou procházku.
Co dělat?
Zapomeňte na jakoukoliv manipulaci s ocasem! Nejhorší, co pro svého psa můžete udělat je zkusit to rozmasírovat (slyším velice často!).
- omezte fyzickou aktivitu psa
- NEMANIPULUJTE S OCASEM, NEMASÍRUJTE!
- nepouštějte psa do vody
- nenechte psa prochladnout a nebo zmoknout
- Pangamin do žrádla a nebo samostatně (psi ho většinou milují) neuškodí (vitamín B je prospěšný nervové soustavě)
- držte psa v suchu a teple, nenechte ležet na dlažbě a v průvanu
- po koupání psa vysušte!
Syndrom odezní zpravidla během několika dní a ocas psa se vrací k normálu. Pokud máte pocit, že stav psa trvá příliš dlouho, konzultace s veterinářem je na místě.
About the author