Se psem na dovolenou

Se psem na dovolenou

Začalo období dovolených a většina majitelů na dovolené bere svoje psí parťáky. Co všechno je potřeba zařídit, pokud jedete se psem na dovolenou, aby se obešla bez komplikací a nebo nemusela předčasně skončit?

 

Psí „dokumentace“

Nezapomeňte, že i když jsou hranice většiny evropských států volně průjezdné, protože jsou součástí Schengenského prostoru a (nebo) EU, některé vyhledávané státy jejich součástí zatím nejsou a hraniční kontroly (v mírném režimu) stále probíhají. Příkladem je Chorvatsko, které je vyhledávanou destinací.
I státy, které v Schengenu jsou mohou mít na hraničních přechodech celníky a namátkou provádět kontroly cestujících (při cestě ze Slovenska do Maďarska jsem při zakoupení dálniční známky absolvovala prohlídku dokladů svých a a svého auta od přítomného celníka).
Je nezbytnou nutností mít v pořádku dokumenty svoje, vašeho auta a především svého psa.

Před odjezdem na dovolenou zkontrolujte:

  • platnost očkování
  • že je váš pes čipován a kód čipu je uveden v Petpassu, který musíte mít při cestách do zahraničí
  • ověřte si, že stát, do kterého jedete nepožaduje veterinární vyšetření zdravotního stavu psa a nebo serologické vyšetření protilátek například na vzteklinu. Nejlépe se s dostatečným předstihem obrátit na Krajskou veterinární správu, pokud nemáte přesné informace a informace na internetu se rozcházejí. Výmluva na hranicích, že na Googlu se psalo… vám moc nepomůže
  • některé země požadují záznam v petpassu ohledně odčervení
  • pozor na dovolenou mimo členské země EU- podrobně si zjistěte podmínky cestování se psem do těchto zemí!
  • do Chorvatska můžete se psem typu bull pouze s PRŮKAZEM PŮVODU. Kříženci bull plemen a psi bull bezPP mají vstup do země zakázaný. Tedy do Chorvatska nezapomeňte přibalit ještě průkaz původu

 

Pozornost před odjezdem na dovolenou věnujte i vašemu autu

  • před odjezdem navštivte servis a požádejte o důkladnou prohlídku před dlouhou cestou – na místě je kontrola, doplnění a nebo výměna provozních kapalin, kontrola klimatizace, stavu pneu, brzd a náprav, světel a podobně.
  • ujistěte se, že vaše STK je platná a platná je i Zelená karta od povinného ručení!
  • odstraňte z auta všechny nehomologované úpravy (folie na světlech, folie s vysokým procentem zatmavení na předních oknech, nehomologované rámy, spojlery a podobně). To, co přejde zdejší policie přivřeným okem, domluvou a nebo mírnou pokutou v zahraničí může stát i několik desítek tisíc a může i znamenat okamžité odstavení auta z provozu.
  • nezapomeňte doplnit povinnou výbavu podle požadavků států, které navštívíte a nebo kterými projíždíte.

tip autorky článku: mějte ochočeného svého servisáka tak, aby v případě, že se ocitnete v nouzi vám zvedl telefon i v sedm hodin večer v neděli. Pokud jste na druhém konci Evropy, sice vám moc nepomůže ale znáte to: sdílená starost, poloviční starost 🙂

Co sbalit na cesty psovi

  • velká zásoba pitné vody by měla být automaticky součástí výbavy vozidla při každém cestování (nejen) se psem. Zvláště při průjezdu D1 se může stát, že na dálnici zůstanete několik hodin. Pokud nemáte dostatek vody pro sebe a pro psa, může to být obzvlášť v letním počasí nepříjemná komplikace.
    (Pokud se stane, že dostatek vody nemáte a uvíznete v koloně na pár hodin, zkuste požádat někoho z okolostojících kamionů o pomoc. Kamioňáci zpravidla vody vozí dostatek a při žádosti o pomoc určitě rádi pomůžou).
  • Krmivo na celou dobu dovolené by mělo být samozřejmostí.
  • Dobře padnoucí náhubek – ne všude tolerují pohyb psů bez náhubku a speciálně psů typu bull (jako například v Rakousku).
  • Chladící gelová podložka – šikovný pomocník na letní dovolenou. Pokud chladící podložkou pohrdne pes, můžou využít majitelé 🙂 Výhodou gelových podložek je, že se nemusí chladit. Gel automaticky chladí vlivem endotermické reakce, kdy při zatížení gelu začne příjemně chladit a přestane chladit, když se z podložky pes a nebo člověk zvedne.
    POZOR! Pokud dáváte psu chladící podložku k dispozici do kufru a nebo kenelky, je nutné, aby podložka pokrývala jen část prostoru, kde pes je. Pes si může vybrat, zda na podložce chce a nebo nechce být.

  • Hliníková plachta na auto se hodí zvlášť v případě, že jedete „na divoko“ autem a spáváte se psy v autě. Hliníková plachta zajistí příjemné klima v autě, i když jej zaparkujete na slunce. Teplota díky izolační funkci hliníků zůstává příznivá po celý den (ověřeno). Vzhledem k pořizovací ceně není vhodné zaplachtované auto nechávat bez dozoru.

Pojištění

  • Pojištění odpovědnosti za způsobené škody psem – pojistka, kterou by měl mít sjednanou každý majitel psa pro úhradu škod způsobených psem nejen na dovolené. Někdy pojištění psa spadá do pojištění domácnosti, případně lze sjednat individuálně. Ujistěte se, že pes není výjimkou z pojistky. V případě, že pes v apartmánu shodí drahou televizi, rozkouše matraci a nebo dveře, dovolená se může značně prodražit. Škodu z větší části uhradí právě tato pojistka.
    Krátkodobé pojištění auta do zahraničí –  nabízí několik pojišťoven (osobně doporučuji pojištění u Kooperativy společně s cestovním pojištěním). V rámci pojistky je zajištěn odtah v případě nehody a nebo poruchy do České republiky, zapůjčení náhradního vozidla, otevření dveří při zamčení klíčů v autě, asistence při nehodě a nebo poruše a nebo zápůjčka hotovosti (krádež a nebo ztráta dokladů, peněženky, platební karty).

 

Doplňková ochrana psa proti Dirofilariím

Pokud se chystáte na dovolenou do jižnějších států (Chorvatsko,Slovinsko, Maďarsko, Itálie), je vhodné svého psa před cestou ošetřit přípravkem, který zabije larvy srdečního červa- Dirofilaria immitis. Tato hlístice je přenášena komáry a při bodnutí komára psem může dojít k přestupu larev ze sosáku komára na psa.
Srdeční červivost je nebezpečná v tom, že pes nemusí dlouhou dobu vykazovat žádné akutní příznaky. Udává se, že červ může ve velkých cévách (hlavně v plicních tepnách) žít až pět let. Může způsobovat chronické selhání pravého srdce, případně ucpávat cévy v plicích a způsobovat tromboembolizaci plic. Přítomnost velkého množství červů může způsobovat chronický zápal plic. Léčba je VELMI komplikovaná a onemocnění nezřídka pro psa bývá smrtelné.  Před cestou do zahraničí požádejte svého veterináře o spot proti Dirofilariím. Veterinární lékař vám určí, která antiparazitika pes dostane a v jakém dávkovacím schématu.  Vřele doporučuji tuto problematiku nepodceňovat!

Kdo je připraven, není překvapen…

Může se stát, že váš pes bude i v zahraničí potřebovat veterinární ošetření. Mějte předem nastudované možnosti veterinárního ošetření v místě pobytu. Zjistěte si předem zda a kde se vyskytuje veterinární zařízení s pohotovostí a možnosti transportu psa. Pokud jste vlastním autem, nespoléhejte na to, že psa odvezete sami (alkohol, stres, vážný stav psa vyžadující vaši pozornost i během transportu) a zjistěte si, zda tamní taxislužba je ochotná převážet zvířata.

Buďte vybavení

Mějte s sebou vybavení na poskytnutí první pomoci a nebo ošetření vašeho psa (případně vás) před transportem na veterinu a nebo k lékaři.
Do kufru přibalte:

  • digitální teploměr
  • obvazy
  • Betadine roztok na desinfekci ran
  • roztok na výplach očí (Ophtal, Sterowash)
  • elastické obinadlo samodržící na fixaci obvazu
  • dlahu Sam Splint na fixaci končetin při úrazech
  • háček na vytažení klíšťat
  • peroxid vodíku na vyvolání zvracení při případné otravě
  • Enterozoogel na průjem a nebo jako adsorbens při otravě

Pohodovou dovolenou i s vaším chlupáčem a bezpečný návrat domů 🙂

 

 

(zde na webu je k zakoupení vybavená lékárnička pro psy) 

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Veterinární technik, akreditovaný lektor první pomoci a a zdravotnický záchranář. Působí jako záchranář na urgentním příjmu v nemocnici v Praze a zdravotnické záchranné službě. Mimo lektorskou činnost se autorka věnuje terapiím psů a koní především Dornovou metodou, je Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a také se věnuje terapiím lidí prostřednictvím Osteodynamiky (Dornova metoda pro lidi). V listopadu 2022 úspěšně absolvovala Profesní kvalifikaci Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R). Ve volném čase se věnuje svým třem psům, téměř šestnáctiletému belgickému ovčákovi Agimu a čtyřleté stafbulce Kačence. Smečku doplňuje sedmiměsíční štěně belgického ovčáka Sabaton. Všichni psi jsou na seminářích první pomoci pro psy jako chlupatí asistenti :)

Leave a Reply