Syndrom mrtvého ocasu

Syndrom mrtvého ocasu

Počasí venku připomíná léto a s ním přichází doba koupání. Lidí i psů. A už jsem zaznamenala první případy „mrtvého ocasu“. Majitele dokáže tento stav vyděsit a psa potrápit. Seminářová modelka Kačenka si pro vás před dvěma lety tento syndrom pořídila za účelem foto a videodokumentace 🙂 . 

Co je syndrom mrtvého ocasu a jak se projevuje? 

Není to nic jiného, než neinfeční zánět měkkých tkání  a nervů v oblasti kořene ocasu a ocasu. Je to bolestivé onemocnění, které  zpravidla během několika dní samo odezní.
Pes najednou začne nosit ocas svěšený a není schopen s ním pohybovat vůbec a nebo velice omezeně. Veselé vrtění ocasem opravdu není v jeho možnostech. Ocas vypadá opravdu mrtvě, odtud děsivý název 🙂

  • pes reaguje na jakoukoliv manipulaci s ocasem bolestivě
  • místo kořene ocasu je citlivé, bolestivé, může být přítomný otok
  • nemůže s ocasem hýbat, ocas volně visí
  • psovi dělá problém sedět
  • vyprazdňování může být pro psa bolestivé
  • pes může být skleslý, apatický

POZOR! Nezaměňte syndrom mrtvého ocasu s úrazovým stavem a nebo onemocněním páteře! Pokud stavu psa předcházel úraz, samozřejmě je nutná návštěva veterinárního lékaře! Stejně tak v případě, že má pes svěšený ocas a navíc začal mít potíže s pohybem zadních končetin, najednou začal hůře vstávat a nebo zakopává.

Jak se psu přihodí, že má syndrom mrtvého ocasu?

Na vině je  nejčastěji koupání a následné prochladnutí a nebo prochladnutí přímo ve vodě. Příčina může být také  promoknutí srsti deštěm a následné prochladnutí. Sice se zdá, že pes po vykoupání hned uschne, ale zvlášť psi s hustou srstí schnou hodiny. Krycí srst je suchá během pár desítek minut, ale podsada je vlhká několik hodin.
Mimochodem tento stav bych přirovnala k mokrým plavkám na člověku. Pokud na sobě necháte mokré plavky delší dobu po koupání, většinou na sebe nenechá nějaký zánět močového měchýře a nebo právě nervů v křížové oblasti dlouho  čekat.

Jak tomu předcházet? 

Po koupání je na vhodné psa vysušit ručníkem, pročesat srst, aby se k podsadě dostal teplý vzduch a zplihlá srst se „načechrala“ a určitě nenechat ležet mokrého psa dlouhou dobu. Ideální je psa vykoupat, vysušit, pročesat a jít na krátkou procházku. Dnes už jsou běžně dostupné extra savé ručníky, které odvádějí dobře vodu ze srsti a poměrně významně to zkrátí dobu uschnutí srsti. Funkční deka Mesh od Back on Track se dá použít i na vlhkou srst psa, takže pokud vás po koupání čeká delší cesta autem, určitě není špatně ručníkem vysušeného psa obléknout meshkou.

Co dělat?
Zapomeňte na jakoukoliv manipulaci s ocasem! Nejhorší, co pro svého psa můžete udělat je zkusit to rozmasírovat (slyším velice často!).

  • omezte fyzickou aktivitu psa – venčete pouze krátce na vykonání potřeby
  • NEMANIPULUJTE S OCASEM, NEMASÍRUJTE!
  • nepouštějte psa do vody
  • nenechte psa prochladnout a nebo zmoknout
  • Pangamin do žrádla a nebo samostatně (psi ho většinou milují) neuškodí – ale ani nevyléčí.
  • držte psa v suchu a teple, nenechte ležet na dlažbě a v průvanu
  • pokud se stav psa nezačne zlepšovat během pár dní a nebo se jeho stav naopak zhoršuje, neprodleně vyhledejte veterinárního lékaře

Syndrom odezní zpravidla během několika dní a ocas psa se vrací k normálu. Pokud máte pocit, že stav psa trvá příliš dlouho, konzultace s veterinářem je na místě.

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Veterinární technik, akreditovaný lektor první pomoci a a zdravotnický záchranář. Působí jako záchranář na urgentním příjmu v nemocnici v Praze a zdravotnické záchranné službě. Mimo lektorskou činnost se autorka věnuje terapiím psů a koní především Dornovou metodou, je Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a také se věnuje terapiím lidí prostřednictvím Osteodynamiky (Dornova metoda pro lidi). V listopadu 2022 úspěšně absolvovala Profesní kvalifikaci Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R). Ve volném čase se věnuje svým třem psům, téměř šestnáctiletému belgickému ovčákovi Agimu a čtyřleté stafbulce Kačence. Smečku doplňuje sedmiměsíční štěně belgického ovčáka Sabaton. Všichni psi jsou na seminářích první pomoci pro psy jako chlupatí asistenti :)

8 Comments so far

Zuzana VojtováPosted on11:31 pm - Led 23, 2021

Dobrý den. Syndrom mrtvého ocasu,nám veterinář léčí 3 měsíce. Máme fenu Stafordšírského bulteriéra. Nastydla. Při návštěvě veterináře dostane dvě injekce. Antibiotika a léky na doma. Vydrží to týden. Pak je to totéž. Alavis dostala. Nic nepomáhá. Děkuji za odpověď. S pozdravem Vojtová Zuzana

    Zuzana WildmannováPosted on5:49 pm - Úno 21, 2021

    Dobrý den,
    zrovna nedávno mi přišla na rehabilitaci dobrmanka s opakujícími se podobnými potížemi. Zjistila jsem poměrně výrazné nesrovnalosti v oblasti kříže a bederní páteře. Takže u vás bych také doporučila rehabilitaci. Syndrom mrtvého ocasu je spíše jednorázová záležitost, která se zaléčí a pokud pes prokazatelně neprochladne znovu, nevrací se to. Pokud ano, buď váš pes opakovaně prochladne (to asi ne) a nebo je problém jinde…

    Zuzana Wildmannová

REXPosted on1:22 pm - Bře 27, 2022

Dobrý den chci se zeptat včera mi labrador mi skočil do Potoka studeného a dneska ráno jsme zjistili že má ocas dole tak jak je to na videu chci se zeptat Teda co máme dělat máme počkat ke mi teprve 7mesicu

MiSrPosted on2:38 pm - Dub 20, 2022

Dobrý den, je možné, že když pejsek trpí zánětem měkkých tkání, tak je i hodně spavý a nechce třeba ani jíst? Pereme se s tím pár dní, říkali, že asi plotýnky, ale venku je standartně hybný, jen doma je v pelíšku, leží, kouká. Dostal léky na bolest (gabapentin, novalgin) a včera všechno fajn, dnes zase jen leží, když zabolí, kvíkne…

    Zuzana WildmannováPosted on5:32 pm - Dub 20, 2022

    Dobrý den, pokud psa něco bolí, tak rozhodně může být unavený. Bolest je pro organismus zátěž. Pokud nechce přijímat potravu a pít, kontaktujte svého veterináře. Za sebe mohu doporučit doplnit vyšetření krve a sono břicha – bolest zas může být přenesená z orgánů. Mnohokrát jsem se setkala s bolestí zad u psa a po podrobném vyšetření bylo zjištěno jiné onemocnění – namátkou akutní zánět ledvin, zánět prostaty a nebo onkologické onemocnění. Nic z toho nemusí být váš případ, ale určitě je vhodné vyloučit ostatní možnosti, pokud je problém s příjmem potravy. Pes by měl mít striktní klidový režim.

DankaPosted on4:12 pm - Led 19, 2024

Dobrý deň,
našej fenke bandočke sa objavila jamka nad chvostom taká priehlbina. Môžete mi poradiť, čo to môže byť? Má 2,5 roka

    Zuzana WildmannováPosted on6:32 pm - Led 19, 2024

    Dobrý den,
    ohledně zdravotního stavu a nebo patologických změn na těle psa po internetu vám opravdu nic neporadím Pokud máte pocit, že se psem není něco v pořádku, bylo by nejlepší se poradit s vaším veterinářem osobně.

Leave a Reply