Pes a léto

Pes a léto

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část teplého období bývá teplotně nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je úskalím letních dní..
Na co by měl majitel psa myslet a na co být připraven?

  1. Prochladnutí psa díky nedostatečnému vysušení psí srsti
  2. Hotspot
  3. Syndrom mrtvého ocasu
  4. Otrava sinicemi
  5. Spáleniny polštářků tlapek
  6. Přehřátí
  7. Lokální popáleniny kůže
  8. Intoxikace vodou
  9. Akutní zánět slinivky
  10. Uštknutí zmijí a nebo bodnutí včelou
  11. Tonutí

1. Prochladnutí psa díky nedostatečnému vysušení psí srsti

Možná se zdá nemožné, že pes po koupání v horkém počasí může nastydnout. Opak je pravdou. Psí srst, zejména srst s podsadou poměrně špatně a dlouho schne. Srst se zdá být suchou za pár chvil, ale pokud sáhnete psovi do podsady, zjistíte, že i několik hodin po koupání je pes v nejspodnější části srsti stále mokrý, ačkoliv krycí chlupy dávno uschly. Není nic horšího než psa po vykoupání naložit do auta, nechat ležet v kotci a nebo na studené dlažbě. Asi každý ví, že po koupání není radno zůstávat dlouho v mokrých plavkách, protože hrozí nastydnutí močových cest a nebo nervových pletení v oblasti bederní páteře a s tím spojený nepříjemný zánět nervu a nebo svalů. To samé hrozí vašemu psovi. Není nic jednoduššího, než psa po vykoupání prosušit v pohybu- postačí krátká vycházka ve stinném místě, aby vzduch proudil srstí a ideální je psa lehce pročesat, aby se srst provzdušnila. Nestačí psa nechat odpočívat na slunci- proschne pouze svrchní část srsti a spodní část zůstává vlhká a snadno se zapaří.  Samozřejmě dobře poslouží starý ručník a nebo osuška. U chlupatějších plemen podsada schne opravdu několik hodin a nedostatečné prosušení je problém zejména u psů s artrozami velkých kloubů, degenerativních změnách na páteři, dysplaziemi a podobně. Další nepříjemností nedostatečného dosušení psa a zapaření kůže je :

2. Hotspot

Hotspot vzniká mimo jiné právě v důsledku zapaření kůže a jedná se o akutní zánět kůže. Kůže se stane svědící a pes si ránu rychle rozkouše a nebo rozdrbe ve snaze se zbavit svědění kůže. Zavlečení infekce do otevřené, podrážděné rány je dílem okamžiku a je zaděláno na několik týdnů léčby. Hotspot vznikne velice rychle, ale velice zdlouhavě se léčí.
Pokud zjistíte, že má pes na kůži červené, mokvavé ložisko, které si úporně olizuje, škrábe a drbe, ostříhejte srst okolo rány, omyjte čistou vodou a slabým odvarem heřmánku. Stav konzultujte s veterinářem, protože léčba hotspotu často končí antibiotickou léčbou. Není vhodné používat tekuté obvazy, masti a podobné přípravky – správnou léčbu určí veterinární lékař.

3. Syndrom mrtvého ocasu

Název syndromu zní poměrně tragicky, ale jedná se většinou o dobře řešitelnou věc. Syndrom mrtvého ocasu může mít více příčin. V podstatě se jedná o neinfekční zánět měkkých tkání a nervů v oblasti bederní páteře a ocasu. Majitelé psů se s ním setkávají nejčastěji v létě, kdy pes často plave a pak nedostatečně vysušen (viz bod 1) ulehne k odpočinku na místo, kde proudí chladnější vzduch a nebo vysloveně na studené místo  (dlažba ve sklepě apod.). Syndrom může vzniknout i v zimě z prochladnutí a nebo promoknutí psa.  Onemocnění je poměrně bolestivé ( potvrdilo deset psů z deseti 🙂  ) a pes nosí ocas bezvládně svěšený k zemi – odtud asi název „mrtvý ocas“. Pes nedokáže ocasem pohnout a i ve chvílích, kdy by normálně ocasem vrtěl ho nese svěšený, což by mělo majitele již upozornit na možnost tohoto syndromu. Vzhledem k tomu, že prostydlé tkáně bolí, pes může být lehce apatický celkově. Není dobré se pokoušet s ocasem jakkoliv manipulovat, masírovat v domnění, že psu pomůžete.
Psa držte v teple, suchu a do vyřešení potíží ho nenechte koupat. Tento syndrom většinou odejde tak rychle, jak přišel a v první fázi ani není nutná návštěva veterináře. Pokud máte podezření na úraz a nebo víte, že se opravdu stal a nebo příznaky syndromu převládají déle jak tři dny, je na místě vyhledat veterinárního lékaře neprodleně.

Videa modelky Kačenky se syndromem mrtvého ocasu najdete ve článku ZDE.

4. Otrava sinicemi 

Prevencí této otravy je nedovolit psu se koupat ve vodě se sinicemi a totéž platí pro pití. Sinice (Cyanobacterie)  a jejich toxiny jsou zdraví škodlivé pro lidi i psy. V  lepším případě pes koupání v zelené vodě odnese „pouze“ zažívacími potížemi, v horším případě může nastat akutní otrava, kdy je zvíře dezorientované, zvrací, v těžkých případech hrozí poškození jater. V nejhorším případě může intoxikace skončit úhynem psa.

Pokud se stane, že pes do vody se sinicemi skočí, zabraňte tomu, aby se olizoval a opláchněte ho čistou vodou, pokud vodu se sinicemi pozře, je na místě vyvolat zvracení, psu podat střevní adsorbens – Enterozoogel a  psa dopravit k veterináři k vyšetření a případné léčbě.  Není nejmoudřejší čekat, zda se otrava projeví a nebo neprojeví.

Ve vodě si můžete sinice splést se „žabincem“ a nebo vodními řasami, které úplně nebrání tomu se ve vodě koupat. Pokud si nejste jistí, jestli se jedná o pokryv okřehku a nebo sinice, vyhledejte jiný vodní zdroj.

5.  Spáleniny polštářků tlapek

V případě horkých dní platí, že pokud nedokážete udržet dlaň a nebo chodidlo na asfaltu/dlažbě, tento povrch je příliš horký i pro vašeho psa. Nenuťte psa chodit po rozpáleném asfaltu a nebo dlažbě na delší vzdálenosti, protože opravdu hrozí, že si pes kůži na polštářcích spálí tak, že příštích pár dní pro něj bude každý krok doslova a do písmene utrpením.  Pokud dojde k tomu, že pes popáleniny utrpí, je nutné polštářky chladit vodou, případě použít lokálně přírodní aloe vera gel. Nepoužívejte chemické chladící přípravky pro lidi, které pes olíže (například chladící spreje pro sportovce).  Pokud jsou popáleniny rozsáhlé, je na místě konzultace s veterinárním lékařem.

zdroj: ukpets.com

6. Přehřátí

Přehřátí může psa stát život a každoročně několik psů zahyne díky nevědomosti svého majitele.

K přehřátí psa může dojít při následujících aktivitách:

  • ponechání psa v místě s vysokou teplotou vzduchu (auto!)
  • nepřiměřená fyzická aktivita
  • dlouhé plavání a nebo dlouhé aportování z vody! (plavání je fyzická aktivita, která zvyšuje sama o sobě tělesnou teplotu svalovou prací – pes se ochlazuje prostřednictvím zrychleného dýchání s otevřenou tlamou. A to s aportem v tlamě a nebo při plavání opravdu nelze…).
  • dlouhé procházky v teplém počasí – nemusí nutně svítit slunce, stačí vysoká teplota vzduchu.
  • nevhodná velikost náhubku a nebo fixační náhubek – jak si se špatným náhubkem můžete zabít psa se dočtete ve článku ZDE.

Jak přehřátí předejít a co při přehřátí dělat se dočtete v tomto článku.

7. Lokální popáleniny kůže

U psů s krátkou srstí a nebo u psů ostříhaných nakrátko a nebo ze zdravotních důvodů vyholených (např. po operaci, sonografii) může dojít ke spálení kůže. Zejména bílí bulteriéři trpí na spáleniny okolo čenichu. Vyhýbejte se krátkému sestřihu u yorkshire teriérů a podobných plemen- srst chrání kůži před slunečním zářením.

Pokud máte psa vyholeného po operaci a nebo sonografii, na slunci psa chraňte například volnějším bavlněným trikem, aby se zamezilo působení slunečního záření přímo na odhalenou a citlivou kůži. Psa lze též chránit aplikací dětského opalovacího krému s vysokým faktorem na problémových partiích.

PSY S PODSADOU V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NESTŘÍHEJTE! SRST MÁ TERMOIZOLAČNÍ FUNKCI.
O (ne)stříhání a správném chlazení se dočtete v následujícím článku.

8. Intoxikace vodou

Pes i člověk se může doslova upít k smrti. Proč se tak stane a jak intoxikaci vodou předcházet zjistíte zde.

9. Akutní zánět slinivky

Slinivka je endokrinní žláza s dvojí funkcí. Jedna část slinivky vytváří inzulin a druhá vytváří trávicí enzymy. Akutní zánět slinivky má mnoho příčin a  může vzniknout i dietetickou chybou. Jedná se o akutní a život ohrožující stav.  V létě je poměrně častá příčina překrmení psa grilovaným masem které buď dostane od nezodpovědného majitele a nebo se k masu dostane v nestřežené chvíli, případně se dostane k oleji a nebo olejové marinádě na maso. Zjednodušeně řečeno, pokud se pes dostane k velkému množství tuků, může mimo trávicí obtíže nastat právě akutní pankreatitida.
Pokud váš pes začal zvracet, má bolestivé břicho, nemá zájem o žrádlo , má průjem a horečku, je na místě neprodleně navštívit veterináře. Vzhledem k tomu, že tyto příznaky mohou být i u jiných akutních stavů, nezamlčte veterináři fakt, že pes sežral maso z grilu/vypil olej. Je to velice důležitá informace kvůli diagnostice vašeho psa!

10. Uštknutí zmijí a bodnutí včelou

Každoročně zavládá v létě mezi majiteli psů panika ohledně uštknutí zmijí a bodnutí včelou.
O tomto tématu se dozvíte více ve článku ZDE.

11. Tonutí 

Překvapivě se i pes může utopit, ačkoliv je většinou dobrý plavec. Proč je šikovná vesta na plavání pro psa a co dělat, pokud se pes začne topit a jaká je první pomoc při tonutí se dočtete ve článku ZDE.

Pro akutní situace byste měli mít v telefonu uložené kontakty na nejbližší veterinární pohotovosti.
Ale pro vyhledání a kontaktování nejbližší veterinární pohotovosti můžete využít mobilní aplikaci Zvíře+.

www.zvireplus.cz

NEZAPOMEŇTE VŽDY PŘED PŘEVOZEM PSA V AKUTNÍM STAVU TELEFONICKY UVĚDOMIT VYBRANÉ VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ O VAŠEM PŘÍJEZDU A STAVU PSA!!!

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Veterinární technik, akreditovaný lektor první pomoci a a zdravotnický záchranář. Působí jako záchranář na urgentním příjmu v nemocnici v Praze a zdravotnické záchranné službě. Mimo lektorskou činnost se autorka věnuje terapiím psů a koní především Dornovou metodou, je Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a také se věnuje terapiím lidí prostřednictvím Osteodynamiky (Dornova metoda pro lidi). V listopadu 2022 úspěšně absolvovala Profesní kvalifikaci Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R). Ve volném čase se věnuje svým třem psům, téměř šestnáctiletému belgickému ovčákovi Agimu a čtyřleté stafbulce Kačence. Smečku doplňuje sedmiměsíční štěně belgického ovčáka Sabaton. Všichni psi jsou na seminářích první pomoci pro psy jako chlupatí asistenti :)

2 Comments so far

Jitka SchmidtovaPosted on11:14 am - Čvc 12, 2022

Dobry den, mam zlateho retrivra, resime zapareni srsti, dva tydny jsme pouzivali spec. Psi sampon Chlorhexidin, pomohlo to, kuze uz neni zarudla a pes se prestal drbat, ale moc nevim co dal. Ma jeste par vylysalych mist a obcas strupy.. Muze se koupat a jak a cim vycesavat?
Dekuji Jitka

Leave a Reply