Tag Archive pes venku v zimě

Péče o psa v zimním období

Zima se po krátkém oteplení opět vrací a proto je na místě připomenout pár rad pro chladné období. 

Viditelnost = bezpečnost 

Většina majitelů psů venčí psa ráno za tmy a po příchodu z práce také už za tmy. Bohužel často nemyslí na bezpečnost svou a ani svého psa. Pokud procházíte se psem po krajnicích silnic a nebo přecházíte silnice na málo a nebo vůbec osvětleném přechodu ve tmě, NEJSTE PRAKTICKY VŮBEC VIDĚT. Zvlášť pokud dáváte přednost tmavému oblečení. Možná to znáte z pozice řidiče. Otázku viditelnosti řeší  reflexní pásky a nebo o bunda s  reflexními prvky a podobně. Zkrátka a dobře-  postarejte se o to, ať jste jako chodci viditelní. 
Na psa se hodí svítící obojek a nebo světýlko na obojek hned ze dvou důvodů- jste vidět na silnici a jste vidět v lese, na louce a nebo poli. To znamená, že vás vidí nejen myslivec a pravděpodobně si vašeho psa nesplete s prasetem a nebo zajícem, ale jste viděni pro ostatní majitele psů. Tím se dá docela dobře předejít zbytečným konfliktům mezi psy. Na venčení v polích a loukách se rozhodně vyplatí zainvestovat do čelovky. Ověřeno 🙂 .

Fyzická aktivita, oblékání psa 

Omezte nadměrné fyzické aktivity v silně mrazivém počasí. Teplota -15°C není právě ideální počasí k běhu několika kilometrů ani intenzivnímu tréninku sportovních aktivit (mimo vytopenou halu). Nejsou vhodné ani několikahodinové vycházky- raději venčete častěji a kratší dobu. Pamatujte na to, že čím starší pes, tím větší úbytek svalové hmoty, menší fyzická aktivita, dřívejší únava. V zimě a v létě je to nejvíc znát.

Sledujte výživovou kondici zvířete  a případně navyšte krmnou dávku- chladné počasí je pro psa energeticky náročné a zvláště u aktivnějších psů bývá nutné navýšit krmnou dávku. Zima a snížená aktivita ale nejsou důvodem nechat psa ztloustnout. 

Psi malých plemen, plemen bez podsady, psi s dysplaziemi, artrozou, spondylozou páteře, syndromem cauda equina a psi staří a s vyholenou srstí ze zdravotních důvodů by měli být do mrazivého počasí oblékání. Naprosto nevhodné jsou oblečky z vlny a oblečky z fleecu- tyto textilie navlhávají a mají zcela opačný efekt, než který chceme. Obleček nehřeje, ale chladí.  Při výběru oblečku pro psa dbejte na kvalitu a nepromokavost materiálu. Vhodnou volbou jsou funkční oblečky značky Hurta a nebo Back on Track, které kryjí kyčelní klouby, kořen ocasu i ramenní klouby.
Více o problematice oblékání – neoblékání psa naleznete v tomto článku.


Pes v kotci


Pokud máte psa v kotci, boudu mějte vystlanou slámou, dřevitou vlnou. Do boudy nepatří deky! Navlhají. Každý den kontrolujte, zda pes má v boudě sucho a má dostatek slámy/dřevité vlny. Přes vchod boudy připevněte kus koberce a nebo pevné textilie. Zvažte, zda by psu nebylo lépe v době silných mrazů v chladnější části domu. Pravidelně podávejte čerstvou vodu kvůli zamrzání.

Vodní toky a nádrže mohou být v zimě nebezpečné

Zamrzlý rybník, zamrzlé břehy řek mohou být velice nebezpečné. Pokud se pes propadne ledem, v lepším případě se akorát namočí studenou vodou a podaří se mu dostat na břeh samotnému. Ovšem v tom horším případě pes v ledové vodě zakrátko ztrácí schopnost pohybu. Pes záhy prochladne, ztrácí možnost pohybovat se a může utonout. Vyproštění psa z nestabilní ledové plochy a nebo ze studené vody může být pro zachránce nejen nemožné, ale i nebezpečné. Vím minimálně o třech případech, kdy pes utonul po vstoupení na ledovou plochu rybníka. Zbytečně. 

Úprava a ošetřování tlapek

Každoročně se vedou sáhodlouhé debaty o mazání tlapek psa v zimě. Pokud jsou venku ošetřeny chodníky a silnice posypem, je nutné psovi po příchodu domů nohy omýt čistou vodou. Pokud jde o mazání polštářků, je vhodná lékařská vazelína- psi si jí nemají tendenci tolik olizovat jako krémy, sádlo a podobně a navíc je voděodolná a i při částečném slízání psem většina vazelíny zůstane na tlapkách psa 🙂 Vazelína je hydrofobní, takže odpuzuje vodu. Na trhu je navíc k dostání nepřeberné množství balzámů určené přímo na psí tlapky. Mazání tlapek není v zimě bezpodmínečně nutné. 
U psů, kteří mají chlupaté tlapky a sníh se nepříjemně lepí na chlupy a ztěžuje psovi pohyb lze chlupy zkrátit, tak aby na nich méně ulpíval sníh. Chlupy na tlapkách ale nevystřihávejte úplně, pouze zkracujte. Srst mezi prsty má ochrannou funkci pro citlivou kůži v meziprstí a pokud psovi prsty vyholíte úplně, agresivní posypová sůl může být příčinou nehezkého podráždění kůže a nebo zánětu. 

Akutní stavy 

V zimě se lze setkat s omrzlinami a nebo celkovým podchlazením psa. 
Oba stavy lze řešit nejlépe prevencí – tedy že majitel nedopustí, aby se to stalo. Podchlazení se většinou neděje při běžném venčení, kdy se pes pohybuje a generuje teplo svalovou prací.  Zde se spíš lze setkat s omrzlinami, pokud je mrazivo, větrno a pes se k tomu vykoupe v ledové vodě. Pokud se pes ztratí, někde uvízne v lese například za obojek a nebo vodítko, případně psa nějaký ….. „dobrák“ uváže v lese a pes tam bude několik dní, podchlazení  na sebe nenechá dlouho čekat. 

Podchlazení psa: 

Podchlazení vzniká vlivem dlouhodobého pobytu v chladném prostředí (ztracený a vysílený pes, pes uvázaný v lese, zraněný pes atp.) Podchlazení vznikne rychleji a snadněji, pokud je pes promočený (déšť, sníh, pobyt ve vodě), hubený, starý, případně se srstí bez podsady. 

Příznaky: snížená teplota na 35-30°C, třes, který v pokročilém stádiu podchlazení ustává, z počátku je přítomný zrychlený tep, ale v pokročilé fázi nastává pokles tepové frekvence, studená periferie (tlapy, ocas, uši), celkově chladnější tělo na dotek.  V první fázi podchlazení se pes třese (reflexní děj ve snaze zvýšit tělesnou teplotu). Pokud nadále klesá teplota tělesného jádra, pes začne být apatický a ustává třes těla. Dochází k tuhnutí svalstva na periferii – svaly na hlavě, dolní části končetin, ocas. V případě silného podchlazení, kdy teplota tělesného jádra klesá pod 28°C pes upadá do bezvědomí, dýchání je mělké s pauzami. V poslední fázi nastává zástava dechu a srdeční činnosti. 

První pomoc: psa přeneseme z chladného prostředí do tepla. Se zvířetem manipulujeme co nejméně.  Zahříváme suchým teplem. Ideálně psa zabalíme do deky a nebo izotermické folie a přiložíme termofor do oblasti třísel a břicha.  Pokud není k dispozici termofor, postačí plastová lahev s teplou vodou a nebo ručník namočený do horké vody zabalený do igelitu. Psa rozhodně nekoupejte v teplé vodě a ani ho teplou vodou nepolévejte – namočená srst by stavu psa neprospěla.  Zahříváme nejprve střed těla a posléze končetiny. Je nutné zahřát nejprve velké orgány a cévy, pokud bychom zahřívali napřed končetiny, stav podchlazení by se prohloubil. Pokud pes jeví ochotu k pohybu po zahřátí v dece, můžeme psa zahřát pomalým prováděním na vodítku ( rozproudění ohřáté krve do periferií těla). Psa dopravte k veterinárnímu lékaři ke kontrole stavu a případné terapii co nejdříve po stabilizování stavu. Podchlazenému psu nepodávejte žádné žrádlo ani nic k pití- vlivem chladu je snížena motilita trávicího traktu a napřed je nutné vyřešit stav podchlazení. Pokud dojde k zástavě dechu, při zahřívání psa zahajte resuscitaci psa. O nepřímé srdeční masáži se dočtete v tomto článku.

 

Omrzliny:

Jedná se o lokální poškození tkání vlivem chladu. Omrzliny jsou poměrně časté u psů se srstí bez podsady, s dlouhýma a tenkýma ušima s krátkou srstí (ohaři, dogy..) . Omrzliny snáze vznikají, pokud je pes mokrý a nebo má vlhkou srst a nebo se pohybuje v prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu a nebo v dešti/sněhu. Zde je nezastupitelně důležitá prevence – psa v mrazivém počasí nepouštět do studené vody, pokud je pes bez podsady, tak oblékat do funkčních oblečků – viz výše. Tlapky a nebo konce uší, které často omrzlinami trpí lze preventivně před pobytem v mrazivém počasí venku delší dobu namazat vazelínou. 

Rozeznáváme tři stupně omrzlin: 

1.stupeň: kůže je chladná, bledá, při ohřívání zčervená,  necitlivá, při ohřívání citlivá (zná každý na sobě- „omrzlé“ ruce, uši…).

2.stupeň: kůže je voskově nažloutlá, vznikají puchýře, hrozí infekce.

3.stupeň: tvrdá, necitlivá kůže, vzniká nekroza, je nutné chirurgické odstranění nevratně poškozené tkáně.

 

První pomoc: kůži ohříváme postupně tekoucí vlažnou až teplou vodou, případně teplými obklady. Teplotu vody postupně zvyšujeme z vlažné k teplé. Nikdy neohříváme omrzliny ihned teplou vodou. Neohříváme třením ručníkem, sněhem, protože hrozí poškození omrzlé kůže a tento způsob ohřívání má nulový efekt. 
K veterináři psa dopravte s omrzlinami tehdy, pokud je vidět změna tkáně (od stupně 2). 

U psa jsou k omrzlinám náchylné následující oblasti:

  • špičky uší
  • konec ocasu
  • tlapy
  • oblast varlat
  • oblast mléčné žlázy 

Hodně lidí neumí vyhodnotit, kdy je příliš nízká a nebo příliš vysoká teplota pro venkovní  sportovní aktivity se psem. Záleží na mnoha faktorech jako je typ plemene, velikost psa, věk a zdravotní stav. Pro orientaci vám může posloužit tato tabulka, kde zjistíte, od kolika stupňů může být rizikový sport pro vašeho psa v horkém a nebo chladném počasí. Samozřejmě platí, že tabulka je orientační a nejlepší rádce je selský rozum majitele psa.

 

Tabulku si můžete stáhnout v PDF zde:  tabulka počasí první pomoc

Nezapomeňte, že srst s podsadou je důmyslná ochrana psa před vysokou, ale i nízkou teplotou a stříhání srsti s podsadou způsobuje její narušení termoregulační funkce a přestává tak fungovat jako izolant před zimou i horkem.

 

(zdroj: https://www.gopetplan.com/ )