Category Archive Nezařazené

HHC a jiné drogy

HHC je mor dnešní doby a noční můra všech zdravotníků od sanitářů po doktory. Občas se týká i psů. Jako záchranář na urgentu se každou směnu setkávám s několika intoxikovanými lidmi HHC – syntetickým THC. Poslední nedělní směnou se nám prohnalo deset takových. Všechno jako přes kopírák- očekávání nevšedního zážitku a „zábavu“ vystřídalo úporné zvracení, halucinace, dezorientace, pocení, třas, panická ataka a strach o život. A samozřejmě požadování OKAMŽITÉ pomoci. Někdy jsou přítomny poruchy vědomí až stav bezvědomí.  Většinou to pro nás znamená poblitý chodby nemocnice, občas je pacient a nebo jeho doprovod agresivní.  Většinou  se intoxikovaná osoba  dosyta vyzvrací, vyspí a odchází domů. Sem tam někdo po užití těchto omamných látek končí na JIPce s poruchou srdečního rytmu. Je otázka času, kdy HHC někoho zabije.

Všichni zdravotníci bez výjimky po slovu HHC protáčí oči v sloup. I když je HHC „oficiálně“ zakázané, pořád se dají koupit v podobě gumových medvídků, bonbonů, čokolády, sušenek a nebo vaporizeru v inovované podobě HHC-P. Které s tělem zamává ještě o fous víc.  Obzvlášť nebezpečné je pro děti a mladistvé.

A co to vlastně je? 

Hexahydrokanabinol (HHC) je hydrogenovaný derivát tetrahydrokanabinolu (THC). Jedná se o přirozeně se vyskytující fytokanabinoid, který byl vzácně identifikován jako stopová složka v konopí setém, ale může být vyroben také synteticky hydrogenací konopných extraktů. HHC je psychoaktivní látka, jejíž účinky jsou údajně podobné jako u THC. (www.wikipedia.cz) 

HHC je momentálně legislativně zakázáno, ale bohužel stále všude běžně dostupné…

HHC-P, celým názvem Hexahydrokanabiphorol je poměrně nový kanabinoid s účinky podobnými HHC či THC. HHC-P se nevyskytuje přirozeně v konopí ale je získáván v laboratoři. Narozdíl od HHC obsahuje HHC-P prodloužený vedlejší uhlíkový řetězec. Dle studií se tak díky tomu lépe váže na kanabinoidní receptory v endokanabinoidním systému v mozku, čímž se zvyšuje jeho účinnost.

Dle dosavadních uživatelským zkušeností se tak síla HHC-P odhaduje na 20x vyšší než u HHC a 10x vyšší než u THC.

(zdroj: nordiction.cz)

HHC-P prozatím nepodléhá zákazu prodeje. 

Foto: archiv autorky

 

A jak se HHC týká psů? 

HHC, HHC-P, THC i jiné drogy se z těla eliminují močí a stolicí jako aktivní metabolit, je možné, že se pes pozřením výkalu intoxikovaného člověka otráví. 

Ve stolici se vyloučí 50 % perorální dávky během 72 hodin a v moči 10-15% perorální dávky během 72 hodin. 
Vzhledem k tomu, že v české ani zahraniční toxikologické databázi momentálně nejsou dostupné informace o HHC u zvířat, vychází se z příznaků popisovaných u intoxikace zvířat THC. 

Příznaky intoxikace THC: 

 • tachykardie
 • hypotenze
 • ataxie
 • svalová slabost/třas
 • hypotermie
 • zvracení

Intoxikace zvířete je možná i inhalací THC/HHC kouře.

(zdroj informací o HHC/THC u zvířat- Toxikologické informační středisko)

Příznaky intoxikace jinými drogy se budou mírně lišit dle účinků jednotlivých drog v závislosti na pozřené dávce, ale obecně budou převládat příznaky podobné jako výše popsané, mohou nastat křečové záchvaty, bezvědomí, zástava dechové a oběhové činnosti, dezorientace. Drogou intoxikované zvíře může být zmatené a  agresivní. 

 

Jak intoxikaci zvířete předcházet?

Největší riziko intoxikace zvířete je v centrech velkých měst a přilehlé zeleni, kde si intoxikovaná osoba „odskočí“ do křoví. Pohozené zbytky drog v místech venkovních zábav mohou být také zdrojem otravy. Intoxikace bude nejzávažnější, pokud se zvíře dostane přímo k marihuaně, HHC a nebo jiné droze. V těchto místech je vhodné psa důkladně hlídat, obzvlášť v případě, že váš pes žere lidské výkaly. ( Takových psů je mnoho a jedním z nich je naše prase modelka Kačenka 🤢)

Jak postupovat v případě intoxikace psa? 

Pokud víte, že pes pozřel drogu, postup je stejný jako u jiné otravy:

 • vyvolat zvracení nejlépe 3% peroxidem vodíku v dávce 1-2 ml/kg váhy psa. Nařeďte na 50% vodou.
 • zvracení se vyvolává do dvou hodin od pozření toxické látky. Nevyvolávejte jej, pokud pes sám zvrací a nebo má křeče či kolabuje!
 • telefonicky vykomunikovat příjem psa na veterinární pracoviště 
 • podat Enterozoogel v dávce pro intoxikaci zvířete (viz příbalový leták)

V případě pozření výkalu je pouze na vašem uvážení, zda vyvoláte zvracení ( 🤢). Ne každý výkal musí být nutně obohacen zbytky drog. Opět pamatujte na to, že vyvolání zvracení je možné do dvou hodin po pozření toxické látky a v případě toho, že pes začne kolabovat a nebo křečovat, zvracení už vyvolávat nelze. 

Pokud váš pes jeví příznaky intoxikace drogami, je nutný neprodlený transport na veterinární pracoviště.

Více  o otravách u psů se dočtete ve článku  PRVNÍ POMOC PŘI OTRAVĚ PSA.

 

 

 

 

 

 

 

Vlasovec psí – nechtěný suvenýr z dovolené

Jihoevropské státy jsou oblíbenou destinací majitelů psů. Vzhledem k tomu, že letos se chystá hodně majitelů na Světovou výstavu psů do Chorvatska, je na místě se seznámit s parazitem, kterého si může váš pes nepozorovaně přivézt jako suvenýr. 


Vlasovec psí (Dirofilaria immitis) je parazit z kmene Nematoda (hlístice), který představuje pro psy a jiné teplokrevné živočichy riziko závažného onemocnění, které často končí smrtí zvířete. Dirofilarióza se označuje velmi příznačně jako srdeční červivost.

Vlasovec potřebuje k šíření mezihostitele v podobě komára a teplejší podnebí, proto se u nás (zatím) a až na ojedinělé výjimky výskytu tento parazit nevyskytuje. Pro vývoj parazita je nutná teplota ne nižší 14°C -21°C a optimální vlhkost. (https://www.sherak.cz/).

Častěji se s ním můžeme setkat při cestách na jih Evropy (především ve Španělsku, Francii, Itálii, Řecku, Chorvatsku nebo Bulharsku), v Americe, Austrálii nebo Asii. Avšak v posledních letech byla nákaza srdečními červy ojediněle zaznamenána i ve střední Evropě  – v Rakousku, Maďarsku, Slovensku a také v Česku. Zavlečení může souviset s importem psů z jiných států nebo s klimatickými změnami podnebí. (https://www.vet-plus.cz/)

(https://www.crouchvalevets.co.uk/)

Jak se pes nakazí?

Vlasovec potřebuje ke svému šíření mezihostitele v podobě komára, který při nasátí krve od infikovaného psa nasaje i larvální stádium parazita- mikrofilárie. Ty se v sacím ústrojí komára vyvíjejí v další infekce schopné stádium, které trvá 10-14 dní. Když infikovaný komár bodne další zvíře, mikrofilárie se dostávají do podkoží následně do cév a postupně se dostávají až do velkých plicních cév a pravé komory srdce. Přeměna z larválního stádia v dospělce trvá přibližně pět měsíců. Po zhruba šesti měsících vývoje v těle hostitele pohlavně dospívají a produkují další mikrofilárie, které kolují krevním řečištěm psa.  Červi mohou v těle psa žit několik let (udává se rozmezí 5-7 let), než pes hyne na srdeční selhání. Dospělý jedinec červa připomíná špagetu a dorůstá délky až třicet centimetrů.

 

 

Příznaky onemocnění a léčba

 

Vzhledem k tomu, že příznaky nastávají ve chvíli, kdy dospělí červi začínají omezovat průtok krve srdcem a omezují dýchání, na přítomnost vlasovce se přichází poměrně pozdě a léčba je velmi komplikovaná až nemožná. 

Příznaky onemocnění jsou:

dušnost

kašel

hubnutí

anemie

snížená aktivita psa, malátnost

selhávání orgánů

 

PREVENCE je jediná cesta, jak se vyhnout tomuto závažnému onemocnění.

Před cestou do oblastí, kde se vlasovec psí vyskytuje navštivte svého veterináře a požádejte ho o antiparazitikum, které je účinné proti těmto hlístům (Stronghold a nebo Advocate). Tyto preparáty  jsou v podobě spot onů. Návštěvu veterináře naplánujte minimálně týden před odjezdem. Osobně doporučuji na cestu přibalit i repelentní prostředky proti komárům. Na nákazu dirofiláriemi je vhodné myslet v období od dubna do listopadu. 

 

 

 

 

 

zdroje:
https://www.crouchvalevets.co.uk
https://www.sherak.cz
https://www.vet-plus.cz
https://www.vaseveterina.cz
https://www.vetsupply.com.au
https://www.klinika-yorica.cz
https://idahovethospital.com

 

 

Příručka první pomoci pro psy

Formát příručky: A4 
Počet stran: 60 
Desky: laminované
Papír: recyklovaný
Cena: 260 Kč + poštovné a balné 65 Kč
 
Formát A4 má větší písmo a může více vyhovovat lidem, kteří potřebují brýle na čtení 🙂 . 
 
 
 

Do emailu uveďte:

Vaše jméno a příjmení

telefonní číslo

fakturační údaje – fyzické osoby uvedou pouze adresu, OSVČ a firmy fakturační údaje (IČO, DIČ)

vybraná pobočka Balíkovny – Balíkovnu si můžete vybrat TADY. 

ZVOLENÝ FORMÁT PŘÍRUČKY

Pokud si přejete osobní odběr, tak to prosím do mailu také uveďte.


Platba je možná pouze předem – do mailu obdržíte QR kod a číslo účtu. Po připsání na účet bude na mail, ze kterého přišla objednávka odeslána faktura. 

Život ohrožující krvácení

Krvácení – zranění, které může být absolutně banální a nebo zranění, které vám zabije psa, než se vůbec zorientujete v situaci. Na seminářích se setkávám s tím, že zástava krvácení je veliká neznámá a přitom je to jedna z nejčastějších věcí řešených v rámci poskytnutí první pomoci. Krvácení je časté při sražení psa autem a nebo napadení jiným psem a také při  pořezání psa o střepy, plechovky a jiný odpad v terénu při venčení. Tento článek je věnován život ohrožujícímu krvácení. O tom, co (ne)dělat s krvácením, které psa na životě neohrožuje se dočtete v dalším článku. 

 

VNĚJŠÍ KRVÁCENÍ

Z hlediska terénní první pomoci vůbec neřešte, jestli je to tepenné a nebo žilní krvácení. Ztrácíte čas zkoumáním barvy krve, ztrácíte čas vymýšlením toho, jak se zastavuje tepenné a žilní krvácení (oboje stejně!) a pes mezitím ztrácí krev, než začnete s poskytováním první pomoci.


Pokud váš pes krvácí, tak zjistěte:

 

 • z jaké části těla krev teče
 • jak moc z rány teče/vystřikuje krev
 • jak velké je zranění a kolik jich je

 

 

Tohle jsou základní tři parametry, které když vyhodnotíte, dostanete obraz o závažnosti zranění psa. K tomu, abyste závažnost vyhodnotili je potřeba trošku anatomie. Pes vám ze strženého drápu nevykrvácí, stejně jako z povrchové rány na uchu. Hluboká, tržná, bodná a nebo kousná rána v oblasti velkých cév zavání obrovským průšvihem a velkou ztrátou krve. 

schéma velkých cév v těle psa

 

POKUD PES ZTRATIL VELKÉ MNOŽSTVÍ KRVE, DOCHÁZÍ K ZESVĚTLENÍ BARVY SLIZNIC A PRODLOUŽENÍ DOBY KAPILÁRNÍHO NÁVRATU. Jak tyto fyziologické hodnoty zjistíte se dočtete ve článku ZDE.

 

ZÁSTAVA KRVÁCENÍ

Masivní vnější krvácení je život ohrožující stav a bez okamžitého poskytnutí první pomoci může být ztráta krve fatální.
Masivní krvácení se zastavuje dvěma způsoby:

 • tlakový způsob zastavení krvácení
 • zaškrcení

 

Tlakový způsob zastavení krvácení

Nejčastěji používaná technika k zastavení krvácení. Tlakem přímo v ráně se snažte krvácení zastavit všemi dostupnými prostředky, které nezpůsobí další poranění. Ke kompresi rány použijte samozřejmě nejlépe gázu či ruličku obvazu. Alternativně použijte textíli (šátek, šála, triko), kterou složenou dle velikosti rány budete stlačovat v ráně. U masivního krvácení se nehraje na použití sterilních materiálů či desinfikování rány. U masivního krvácení se hraje o přežití. Pochopitelně čím čistější kompresní materiál použijete, tím lépe. A když nemáte po ruce žádný příhodný materiál, kterým vytvoříte v ráně kompresi? Ránu stlačujte vlastními prsty. 
Pokud je rána na končetině, můžete materiál vložený do rány ke končetině upevnit obvazem. Pevně, ale ne tak, abyste končetinu zaškrtili.
Jestliže i přes gázu či textílii pořád prosakuje krev, přímo na vytvořenou kompresi přidejte další vrstvu gázy- obvazu- textílie a zvyšte tlak komprese. Hrubou chybou je již vytvořenou vrstvu z rány vyndat a začít znovu od začátku. Pokud se vám nedaří tímto způsobem krvácení zastavit, budete muset ránu zaškrtit. Tedy pokud se nachází na končetině. Pokud je na trupu, nezbývá než přiložit další vrstvu kompresní vrsty a zvýšit tlak na ránu. 

Tlakový způsob zastavení krvácení nesmíte použít u masivně  krvácejících otevřených zlomenin, amputací a u ran s cizím tělesem. 

Zaškrcení končetiny

Používání škrtidla je ve vodách poskytování první pomoci docela zvláštně uchopeno. Někteří lektoři první pomoci pro lidi  svým kurzistům tvrdí, že škrtidlo používat nesmí a že škrtidlem nadělají více škody než užitku. Potom mi chodí na moje semináře lidi, kteří se na škrtidlo tváří jako na zbraň hromadného ničení. 


Se škrtidlem se to má následovně:

Jsou situace, kdy ho použít musíte. Při amputaci, rozsáhlém poranění končetin, masivně krvácejících otevřených zlomeninách  a při nezastavitelném krvácení tlakovým způsobem je zaškrcení končetiny jediné možné řešení.

Škrtidlem můžete nadělat víc škody než užitku. To když ho použijete blbě. A nebo dobře, ale použijete blbý škrtidlo- jako například škrtidlo, které dosud někdo máte v autolékárničce – tenké škrtidlo z tenké gumy o šíři 1 cm. 

Pokud člověku zaškrtíte končetinu, samozřejmě voláte záchranku. Ta je u vás do pár minut a pokud jste končetinu zaškrtili blbě a nebo zbytečně (zažila jsem na výjezdu), tak si to záchranáři upraví po svém. Udává se, že končetina vydrží zaškrcená dvě hodiny. Pokud přijedete k autonehodě, kde bude ležet motorkář s amputovaou nohou o svodidlo a vy škrtidlo nepoužijete, abyste náhodou nenadělali víc škody než užitku, tak ten člověk tam možná vykrvácí, než přijede záchranka.

Pokud vašemu psovi zaškrtíte končetinu, protože má silně krvácející otevřenou zlomeninu, nejspíš mu zachráníte život a pravděpodobně ho k veterináři dovezete včas. 

Tolik tedy k (ne)používání škrtidel. 

JAK zaškrcovat a ČÍM

Úplná klasika je  pryžové  škrtidlo VHODNÉ ŠÍŘE. Klasické Esmarchovo škrtidlo je široké 6 cm, což je dostatečná a bezpečná šířka ke škrcení končetin člověka i psa. (Pozn.-u malého psa – york, pinč, čivava a spol. škrtidlo přeložte napůl, tzn. škrtidlo bude mít třícentimetrovou šířku, což je na malého psa dostatečné.) Dříve bylo v autolékárničkách škrtidlo o šíři 1 cm, které při použití opravdu napáchalo více škody než užitku. Pokud takové doma stále máte, tak ho nepoužívejte na psy ani zvířata. Úzká guma se neefektivně zařezávala do tkáně a díky úzké šířce nebylo škrtidlo schopno krvácení zastavit. 

www.prozachranu.cz

 

Další možností je taktický turniket, který z použití v armádách plynule přešlo k použití civilnímu. Turniket lze použít i u psa, nicméně je použití limitováno velikostí psa. U trpasličích a malých plemen nelze použít. Pokud byste do své výbavy první pomoci turniket chtěli pořídit, pořiďte opravdu originální taktické škrtidlo (C.A.T.) a ne levnou napodobeninu z Wishe. 

www.armed.eu

 

Alternativně lze k zaškrcení použít pásek, šátek, pruh tkaniny  či vodítko.

Abyste se škrtidlem nenapáchali víc škody jak užitku, jak s oblibou učí někteří kolegové lektoři, je potřeba se SE ŠKRTIDLEM NAUČIT ZACHÁZET a používat ho jako prostředek poslední volby. Bohužel za šest let výuky vím, že škrtidlo umí použít jeden člověk z deseti…

KDE škrtidlo přikládat ?

Škrtidlo se přikládá pouze na končetiny a zcela totožně jako u člověka jen na pažní kost v případě úrazu hrudní končetiny a nebo na stehenní kost v případě úrazu na pánevní končetině. Škrtidlo NESMÍ být umístěno na kloub a v jeho bezprostřední blízkosti. Na to pozor hlavně u psa, kde je funkční plocha na zaškrcení opravdu malá.  U psa lze ještě zaškrtit ocas, pokud došlo k traumatické amputaci a to několik centimetrů nad zbývajícím pahýlem.

NIKDY NEPŘIKLÁDÁME ŠKRTIDLO NA TRUP A NEBO KRK!


PROČ?

Je výhodnější zaškrtit hlavní přívodní tepnu, která probíhá vedle jedné velké kosti (pažní a nebo stehenní) a sice omezit distribuci krve pro celou končetinu, ale pokud škrtidlo přiložíme na předloktí či bérec, kde jsou dvě kosti vedle sebe, tak hrozí, že:

 • krvácení nezastavíte z důvodu toho, že mezi kostmi probíhají cévy, které nezaškrtíte
 • zejména u psa jsou kosti křehčí a tenčí než u dospělého člověka a pevným zaškrcením lze způsobit zlomeninu předloktí a nebo bérce
 • pokud se jedná o amputaci končetiny v oblasti předloktí či bérce, zaškrcení v této části končetiny povede k dalšímu poškození tkání díky volnému pohybu konce amputovaných kostí

  Pro lepší názornost vypůjčený obrázek z webu www.zachrannasluzba.cz, který mluví naprosto za vše.

Jak vypadají cévy v paži a předloktí člověka. U psa je to velmi podobné. Nahoře vidíte schéma průřezu končetinou. U pánevní končetiny je krevní zásobení obdobné. Zdroj www.zachrannasluzba.cz

 

KDY zaškrcovat končetinu?

 • u amputací 
 •  u masivně krvácejících otevřených zlomeninách
 • při rozsáhlém poranění na končetinách, které nejde zastavit tlakově
 • při masivně krvácejícím zranění končetin  s cizím tělesem v ráně

 

 

Co dělat při masivně krvácejícím zranění, které nelze zastavit tlakově a nelze použít škrtidlo, protože je zranění na hlavě, krku a nebo trupu?

Tady opravdu pomůže jen komprese rány a stlačování obvazu či tkaniny v ráně vaší rukou. Pokud se jedná o člověka, ZÁSADNĚ V RUKAVICÍCH. Myslete na svou bezpečnost. Je to pochopitelně ideální i u psa, ale od psa HIV či žloutenku nekoupíte…

Pozn. autorky: Při zástavě krvácení tlakovým způsobem můžete použít hemostatickou gázu, která stejně jako taktické škrtidlo přešla z armádního použití do použití civilního. Hemostatická gáza je pomůcka poměrně nákladná (1000 Kč a více), ale velmi nápomocná při opravdu silném krvácení. Pokud ovšem někdo o používání hemostatických prostředků uvažuje, měl by být předem seznámen s jednotlivými formami a způsoby použití. 

 

VNITŘNÍ KRVÁCENÍ

Vnitřní krvácení vám tiše a nepozorovaně zabije psa. Vnitřní krvácení není vidět, protože krev uniká z krevního řečiště do břišní, hrudní a nebo pánevní dutiny. Při zlomeninách uniká krev díky poškozeným svalům okolo kosti a kosti samotné krev nepozorovaně do měkkých tkání.
Jenom pro orientační představu- člověk při zlomenině stehenní kosti ztratí 300 ml- 3000 ml, při ruptuře jater 1500-2000 ml. Ztráta 2000-3000 ml krve u člověka je život ohrožující. 

Vnitřní krvácení může vzniknout úrazově či neúrazově. Neúrazové vnitřní krvácení může vzniknout díky ruptuře nádoru, krvácení do mozku při cévní mozkové příhodě a nebo jako pooperační komplikace. Úrazové vnitřní krvácení u psa je nejčastěji při střetu s autem, cyklistou, poranění koněm a nebo divokým prasetem, při pádu/skoku z výšky. Úrazové vnitřní krvácení často majitel psa podcení, protože do psa „jenom“ trošku narazilo auto, pes „jenom“ skočil ze střechy garáže a „trochu“ se rozplácl na zámkové dlažbě, „trochu“ ho kopl kůň a podobně. 

Příznaky mírného vnitřního krvácení mohou být velmi pozvolné a zdánlivě žádné. Příznakem masivního vnitřního krvácení je náhlý kolaps zvířete a smrt. 

Jediný příznak ztráty krve do tělních dutin, který může na psu pozorovat majitel je bledost sliznic a prodloužená doba kapilárního návratu. Pes může při větší ztrátě krve být apatický, neochotný k pohybu, postupně bude docházet k poruchám vědomí s následným hlubokým bezvědomím a zástavou dechové aktivity.

JESTLIŽE PES BYL SRAŽEN AUTEM, CYKLISTOU, SPADL ČI SKOČIL Z VÝŠKY, BYL ÚČASTNÍKEM AUTONEHODY A NEBO BYL PORANĚN KONĚM ČI DIVOKÝM PRASETEM, rozhodně je na místě neprodlená návštěva veterinárního lékaře za účelem vyloučení vnitřního krvácení.

Vnitřní krvácení zastavit v rámci první pomoci  nelze. Je nutné minimalizovat manipulaci se psem a zamezit ve volném pohybu. 

Při každém závažném zranění psa je nutné zajistit tepelný komfort při transportu k veterinárnímu lékaři nejlépe izotermickou folií.

 

Při cestování se psem, ale i doma je vhodné mít dobře vybavenou lékárničku (nejen) pro svého psa: http://www.prvnipomocpropsy.cz/cestovni-lekarnicka-pro-psy/

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Domácí lékárnička pro psy

Domácí  lékárnička

Lékárnička v plastovém obalu o rozměrech 26,5x16x10 cm se uplatní jako domácí výbava na poskytnutí první pomoci a je vhodná jako lékárna pro psí školy, kynologické areály a nebo kosmetické salony pro psy či provozovny fyzioterapie. Pokud hledáte menší lékárničku, kterou můžete sbalit na trek se psem a nebo dovolenou, koukněte se na naši cestovní lékárničku ZDE.

Lékárnička je  sestavena zdravotnickou záchranářkou, veterinární sestrou a lektorkou seminářů první pomoci pro psy.

Obsah lékárničky

teploměr s flexi špičkou

háček na klíšťata

pinzeta

nůžky zdravotnické s kulatou špičkou

nitrilové rukavice- 5 párů

6x hydrofilní obvaz

5x balení sterilní gázy

5x fyziologický roztok 20 ml k výplachu očí a nebo ran

Enterozoogel 100g

izotermická folie 

3% peroxid vodíku

Betadine roztok 30 ml

3x stříkačka injekční 20 ml

2x ručník v tabletě

škrtidlo pryžové

3x desinfekční tampon s alkoholem

vatové obinadlo

samodržící obinadlo (koban)

Traumapet gel Ag na rány 

Traumapet kapky Ag  do očí 

návod k použití lékárničky

 

 

Cena: 2300 Kč + poštovné a balné 85 Kč 

Doručení: POUZE Balíkovna a nebo osobní odběr na semináři

Doba doručení: Týden – 21 dní 

 

Jak objednat?

Objednávky lékárniček jsou možné výhradně přes email lekarnickypropsy@gmail.com .


Do emailu uveďte:

Vaše jméno a příjmení

fakturační údaje – fyzické osoby uvedou pouze adresu, OSVČ a firmy fakturační údaje (IČO, DIČ)

vybraná pobočka Balíkovny – Balíkovnu si můžete vybrat TADY.

o jakou lékárničku máte zájem (cestovní nylonová a nebo domácí plastová)

 

Mail vám bude potvrzen a před samotným odesláním vystavena faktura. Po připsání platby na účet vám bude odeslána lékárnička. 

 


Upozorňuji, že lékárničky jsou zakázková výroba a v závislosti na zdržení na straně dodavatele zboží a nebo výrobce obalu může být doba dodání dlouhá až 21 dní. 

 

 

 

 

 

 

Border kolie kolaps (BCC)

 

Syndrom border kolie kolaps ( dále jen BCC) je v Čechách stále pořád poměrně neznámá věc, ačkoliv border kolie je velmi populární plemeno. Jedná se o poruchu nervového systému border kolií, ale i dalších plemen jako je australský ovčák, kelpie, vipet, bearded kolie,  sheltie a miniaturní australský ovčák. 

Podobné onemocnění je zátěží indukovaný kolaps (EIC) je pozorované u labradorů a dalších plemen , ale zde je prokázaná genetická mutace genu DNM1,  která není přítomna u zvířat postižených BCC. Výhodou u onemocnění EIC je izolace genetické mutace a možnost zvířata geneticky testovat a zabránit tak šíření onemocnění do dalších generací. Další plemena, u kterých se vyskytuje EIC jsou americký kokršpaněl, anglický kokršpaněl, flanderský bouvier a maďarský ohař.

Jak se projevuje BCC?

Typicky se projevuje při zátěži psa jako je pasení ovcí, agility a nebo flyball. Ataky přichází nejčastěji v teplém počasí, proto může připomínat přehřátí psa ze zátěže. Nicméně průběh je odlišný, stejně jako navrácení psa do normálního stavu. Ve vysoké zátěži psa stoupá tělesná teplota vlivem svalové práce psa. Bylo zjištěno, že teplota psa postiženého atakou BCC není rozdílná oproti teplotě pracujícího psa bez BCC. 

Lze říci, že BCC = Epizodická neurologická porucha vyvolaná hyperventilací a nebo hypertermií u pracujícího psa. 


Ataka BCC přichází bez varovných předchozích signálů a normálně pracující pes po 5- 15 minutách začne jevit známky kolapsu:

🔴 dezorientace

🔴 vrávoravá chůze

🔴 křížení nohou při otáčení

🔴 přehnané zvedání končetin v pohybu, trhaná chůze

🔴 padání ke straně 

🔴 tuhnutí zadních končetin

🔴 ataxie všech čtyř končetin

Příznaky kolapsu  trvají 5-30 minut.

Foto: Sam Marešová

 

Jak poznat BCC od přehřátí psa?

BCC se projevuje častěji v teplém počasí, proto se snadno „svede“ na přehřátí psa.
Border kolie kolaps může psa postihnout i v chladném počasí, což je zásadní rozdíl od přehřátí psa z horka.
Průběh rekonvalescence psa z přehřátí a BCC je diametrálně odlišný. Pes se po odeznění příznaků kolapsu vrací do úplného normálu a byl by schopen další práce (což zodpovědný majitel samozřejmě neudělá). Zotavení přehřátého psa je zdlouhavé, pes je vyčerpaný, zmatenost přetrvává delší dobu, pes rozhodně není schopen dalších aktivit  a zpravidla je nutná veterinární intervence. Navíc se studiemi prokázalo, že pes po epizodě BCC nevykazuje žádné laboratorní odlišnosti v krvi na rozdíl od psa, který kolaboval následkem přehřátí. 

 

První pomoc při BCC

Přerušit aktivitu při prvním příznaku přicházející epizody BCC

Psa uložte na chladné místo mimo všechny pracovní vzruchy – tzn. odvést a nebo odnést ze závodiště a nebo pastviny s ovcemi. 
Psovi nabídněte vodu na pití a chlaďte končetiny, oblast břicha, podpaží, třísel jako při přehřátí. 
Po návratu psa k normálu není vhodné pokračovat v aktivitě. 

 

Jak mohu zjistit, že můj pes má opravdu BCC? 

Na rozdíl od EIC nelze pro BCC provést genetické testy na přítomnost této nemoci, ačkoliv podklad je nejpravděpodobněji v mutaci genu. Zatím není izolovaný gen, který BCC způsobuje. Pokud jste se u  vašeho psa s epizodou výše popsaných příznaků u svého psa setkali, je na místě komplexní vyšetření u veterináře pro vyloučení jiného onemocnění. Pokud za příznaky nebude stát jiné onemocnění, lze považovat příznaky za projevy BCC. Vzhledem k tomu, že se považuje nemoc za geneticky přenášenou, nemělo by být postižené zvíře zařazeno do chovu. Vzhledem k tomu, že se po genetické příčině BCC v zahraničí pátrá, lze předpokládat, že časem budou k dispozici testy i na toto onemocnění.

A co tedy se psem, který má BCC?

V první řadě by pes po prodělání epizody měl být komplexně vyšetřen veterinárním lékařem, aby se vyloučila jiná příčina kolapsu. Pokud je pes laboratorně i klinicky zdravý a patří mezi skupinu psů, kde se BCC vyskytuje, dá se předpokládat toto onemocnění.  Pes s BCC by měl být jednoznačně vyřazen z chovu. Není nutné se psem přerušit veškeré sportovní aktivity, ale je nutná úprava režimu. V teplém počasí se psem aktivity omezte na minimum, protože BCC se projevuje častěji, než v chladném počasí. Při prvním příznaku přicházejícího kolapsu je nutné okamžitě přerušit aktivitu. Je vhodné u psa s BCC zařadit klidnější aktivity, které nemusí být spouštěčem epizod BCC jako dynamické a fyzicky náročné sportovní disciplíny. 

 

 

 

 

Foto: Eliška Mayerová

 

zdroje:
https://www.aaha.org/publications/newstat/articles/2016-12/getting-to-the-bottom-of-border-collie-collapse/

https://vetmed.umn.edu/research/research-labs/canine-genetics-lab/canine-genetics-research/border-collie-collapse

veterinarniportal.cz

 

 

Fyziologické hodnoty psa

Mezi základní znalosti každého majitele psa by měla být znalost fyziologických hodnot psa. Základní vyšetření těchto hodnot vám prozradí hodně o aktuálním zdravotním stavu psa a vyhodnocení těchto hodnot je jedna z prvních věcí, co u psa vyšetří veterinář. Neznalost majitelů zjišťuji za seminářích – tam vám znalosti doplním. Ale horší je, když se člověk ptá na facebooku, kolik má mít teplotu pes….
Dneska  je schopen téměř každý majitel mobilu si pamatovat, kolik má jeho chytrý mobil paměť, jaký operační systém a jaké rozlišení má fotoaparát. Myslím, že dostat do hlavy pár důležitých údajů o psovi by neměl být takový problém. Jako pomůcku si můžete vytisknout a nebo uložit do telefonu přehlednou tabulku, kterou naleznete na konci článku.

kontrola sliznice ve spojivkovém vaku oka

DECHOVÁ FREKVENCE je počet dechů za minutu. Nezapomeňte, že při a nebo po zátěži, v teplém počasí a při psychické zátěži se dechová frekvence mnohonásobně zvyšuje. Hodnota pak dosahuje až 200-220 dechů za minutu. Dechový frekvence  se zjišťuje se pohledem na bok/hrudník psa a počítá se počet dechů a výdechů. Jestliže je pes v bezvědomí, dech může být mělký a pohledem špatně viditelný. Pak se odečte tak, že se položí dlaň na hrudník psa a počítá se zvednutí hrudníku. Nádech a výdech= 1 dechový cyklus. Počítejte 30 vteřin a násobte dvěma.

Dechová frekvence u psa v psychickém, fyzickém klidu a v teplotním komfortu je 10-30 dechů za minutu. 

 

TEPOVÁ FREKVENCE je počet tepů za minutu. Tak jako u dechové frekvence platí, že při zátěži fyzické a nebo psychické a v teplém počasí se tato hodnota zvyšuje nad fyziologickou hodnotu. Tep nejlépe odečtete na stehenní tepně na vnitřní straně stehna. Počítejte 15 vteřin a násobte čtyřmi. Hodnoty se navíc liší u štěňat a u dospělých psů s ohledem na velikost. 

POZOR! Pokud je pes v bezvědomí a chcete si ověřit, zda jsou zachované životní funkce (jestli pes dýchá a je zachovaná srdeční aktivita) NEOVĚŘUJE SE TEP, ALE POUZE DECHOVÁ AKTIVITA! Stejně jako u lidí je hledání pulzu ztráta času – laik má problém hned najít místo, kde probíhá tepna. Navíc pes a nebo člověk může být v bezvědomí a dýchat a puls nemusí být hmatný kvůli velkému poklesu krevního tlaku. Dalším důvodem je pak chyba při ověřování tepu, kdy zachránce cítí v konečcích prstů svůj tep a ne tep zachraňovaného…. 
Tepová hodnota nás zajímá  především u zvířete při vědomí, kdy chceme vědět hodnotu tepů. 

Tepová frekvence u psa v psychickém, fyzickém klidu a v teplotním komfortu je: 

u štěňat: 120-160 tepů/min.

u malých a středních plemen: 80-120 tepů/min.

u velkých a obřích plemen: 60-100 tepů/min.

 

TĚLESNÁ TEPLOTA se u psa měří v konečníku. Měřte digitálním teploměrem nejlépe s ohebným koncem v případě podezření na změnu zdravotního stavu. Konec teploměru namažte vazelínou a nebo olejem. Svěrač konečníku je poměrně silný, je nutné teploměr zasunout dostatečně hluboko, aby teploměr měřil teplotu uvnitř rekta. 

Tělesná teplota psa je 37,5-39°C.

 

Teploměr zasuňte dostetečně hluboko do konečníku psa. Teploměr musí být potřený vazelínou a nebo olejem.

 

 

 

BARVA SLIZNIC je ukazatel aktuálního zdravotního stavu psa. Sliznice psa jsou dobře viditelné na dásních psa a na spojivce oka. Sliznice u zdravého psa je vlhká, hladká, bez erozí a růžové barvy na nepigmentovaných místech. Jednotlivé odchylky mohou znamenat více zdravotních komplikací – v tomto článku je uvedena nejčastější příčina způsobená stavem vyžadující akutní poskytnutí první pomoci.

Bledá až bílá sliznice – velká krevní ztráta! Jediná laikem rozpoznatelná známka vnitřního krvácení. 

Červená sliznice– přehřátí psa (+suchá sliznice a absence slin)

Modrofialová sliznice – cyanoza – dušení cizím tělesem, zástava krevního oběhu. (Akutní nedostatek kyslíku ve tkáních psa.)

Žlutá sliznice – onemocnění jater a nebo žlučníku.

 

TABULKU KE STAŽENÍ V PDF NALEZNETE ZDE: fyziologické hodnoty první pomoc

 

 

 

 

Výukový víkend

Víkendové akce jsou určené pouze absolventům semináře první pomoci pro psy.

Akce začínají vždy v pátek v odpoledních hodinách a končí v neděli v pozdně odpoledních hodinách. Konkrétní čas začátku a konce je uveden u události (budou doplněny k přihlašování 24.-25.5.)

 

PROGRAM (orientačně, na každou akci bude program individuálně upraven)

Pátek 

14:00 – 16:30 příjezd, ubytování

17:00 – zahájení, organizační informace

17:15 – 19:00 – přednáška -( Konopí (nejen) pro zvířata – Zelená Země/ Výživa zvířat) *)

 

*) změna programu vyhrazena. Jednotlivé bloky mohou být přesunuty na jiný den/čas, podle toho, jak bude přednáška vyhovovat přednášejícímu. Ohledně výživy zvířat je potvrzen MVDr. Štourač a pouze na akci 29.-31.7. 2022. 

Sobota

9:00 – 18:00 

První pomoc pro psy

 • opakování důležitých témat
 • odpolední blok – nácvik obvazové techniky na vlastním psovi
 • anatomie a fyziologie psa 
 • vyšetření psa cABCDE – prezentace a nácvik

Výuka bude obsahovat prezentaci na plátně s ilustrativní foto a video prezentací úrazových stavů psů. Anatomie a fyziologie bude prezentována v 3D anatomickém programu. 

 

Neděle

8:00 -17:00

První pomoc pro lidi

 • základy poskytování první pomoci
 • kardiopulmonální resuscitace dospělého
 • kardiopulmonální resuscitace dítětep
 • kardiopulmonální resuscitace e s automatickým externím defibrilátorem (AED) prostřednictvím tréninkového AED
 • první pomoc v akutních stavech (křeče, hypoglykemie, alergická reakce, kolaps…)
 • polohování zraněného
 • úrazové stavy
 • krvácení
 • co dělat při autonehodě, kdy a jak vyprostit člověka z automobilu, autonehoda motorkáře
 • mozková příhoda
 • náhlá srdeční příhoda

 

Součástí víkendového kurzu je:

 • sada na obvazovou techniku – 2x obvaz, 1x vatové obinadlo, 1x fixační obinadlo, 1x nůžky s kulatou špičkou
 • osvědčení o absolvování kurzu první pomoci pro lidi v délce 8 hodin
 • skripta první pomoci pro lidi
 • poznámkový blok A4 s logem První pomoc pro psy
 • slevový kód na nákupy produktů Zelená Země (5%  sleva)
 • pamětní list o absolvování výukového víkendu

 

Cena: 5000 Kč

Platba: Do sedmi dní od přihlášení prosím uhraďte NEVRATNOU zálohu 1000 Kč. Do poznámky pro příjemce uveďte jméno a příjmení přihlášené osoby. Zbývající část kurzovného je splatná nejpozději 14 dní před konáním akce. Případné zrušení účasti podléhá stejným podmínkám jako u přihlašování na seminář – pokud účast zrušíte, bude vám navrácena částka ponížená o storno poplatek – více ZDE . Záloha při zrušení účasti propadá v plné výši pořadateli. Pokud si přejete svou účast přesunout na jiný termín akce, lze tak učinit nejpozději den před konáním akce. V takovém případě platba ani záloha nepropadá, ale přepisuje se na další termín, který si účastník zvolí. V prípadě zrušení akce pořadatel vrací na účet účastníka v plné výši včetně zálohy. 

 

Ubytování a jídlo je zajištěno, účastníci jej hradí na místě v hotovosti. Není v ceně kurzovného. 

Přesné informace o ubytování najdete vždy u konkrétní události. 

 

Přihlášení:

Přihlašování probíhá stejným způsobem jako na semináře. Protože jste se už jednou v systému přihlašovali, přihlašovací formulář po vás bude chtít heslo, které vám v minulosti vygeneroval. Pokud ho nemáte nikde uložené, prosím, vygenerujte si nové podle návodu přiloženého v každé události. Doporučuji přihlašovat se přes PC a ne přes mobil- tam jsou s tím uživatelsky trošku nepříjemnosti.

Po uhrazení zálohy vám bude zaslán google formulář, kde vyplníte požadavky na ubytování, na stravu a další potřebné údaje. Týden před konáním akce dostanete organizační informace ohledně příjezdu a dalších nudných technických záležitostí 🙂 .

 

 

Na víkendové semináře MŮŽETE PŘIJET SE PSEM, ale prosím zvažte, zda je váš pes schopen absolvovat tři dny výuky mezi cizími psy. 

Podmínky příjezdu se psem:

 • majitel prokáže pořadatelce akce, že pes je řádně očkován
 • pokud pes bude vykazovat známky infekčního onemocnění, nesmí se akce zúčastnit. 
 • pes musí být schopen být v učebně s dalšími cca deseti psy
 • majitel psa je povinen po svém psu uklízet výkaly, nenechat psa močit na stěny chatek, zdi budov a parkující auta
 • za zničené vybavení ubytovacího prostoru plně zodpovídá majitel psa

 

TERMÍNY AKCÍ:

1.-3.7. 2022 – ŽELIVKA ( https://www.zelivka.com/ )

8.-10.7. 2022 – ŽELIVKA ( https://www.zelivka.com/ )

29.-31.7. 2022 – ŽELIVKA ( https://www.zelivka.com/ )

5.-7.8. 2022 – KOVÁŘOV (u Milevska) ( www.penzion-kovarov.cz/ )

12.-14.8. 2022 – KOVÁŘOV (u Milevska) ( www.penzion-kovarov.cz/

 

 

 

 

Srst s podsadou nestříhejte!

Jako každý rok i letos  s oteplováním přichází mánie stříhání psů. JENŽE velká část psích plemen má srst s podsadou, která není ke stříhání určena a ostříhání psu škodí.
Jen letos jsem v provozovně fyzioterapie měla ostříhanou kříženku border kolie(majitelka si psa ostříhala sama strojkem z Lidlu…) a hrubosrstého jack russel teriéra ostříhaného úplně na krátko- též domácí tvorba. On ten pes totiž nosil na těch chlupech domů nepořádek.

Bohužel se najdou i psí salony, kde vám na požádání psa s podsadou bez mrknutí oka vezmou strojkem.

A jak je to tedy s tím (ne)stříháním?

Psí srst můžeme rozdělit z hlediska údržby na dva typy:

 • srst, která se stříhá a jinak kosmeticky upravuje – pes nemá podsadu

 • srst, která má podsadu a nestříhá se

 

 • samostatně pak stojí plemena bezsrstá

 

Pes s podsadou, naprosto nevhodná úprava srsti. 

(Zdroj: Blesk pro ženy… )

 

Funkce srsti:

Srst psa má obrovský význam v termoregulaci zvířete. Pes, jak známo se nedokáže chladit pocením jako člověk, jeho potní žlázy jsou v minimálním množství a k regulaci teploty jsou nedostatečné. Hlavní mechanismus ochlazování psa je pomocí odpařování přebytečného tepla prostřednictvím zrychleného dýchání, odborně nazývaného jako termická polypnoe. Běžně se dechová frekvence dostává z klidových 10-30 dechů za minutu až na 250 za minutu. 
Srst psa je dalším velkým pomocníkem v regulaci teploty psa, protože díky stavbě psí srsti je pes dokonale chráněn před vnějšími vlivy prostředí a pokud má srst s podsadou, tak má ideální prostředek k udržení tělesné teploty v zimě a ochraně proti přehřátí v létě.

Srst tedy:

 • chrání psa před vnějšími vlivy- déšť, slunce, mráz
 • pomáhá odvodu tepla a nebo odvodu tepla brání (termoregulační funkce)

 

Plemena psů s vlasovou strukturou srsti jsou bez podsady a nebo s podsadou- liší se podle plemene. Tato srst se běžně upravuje střihem dle standardu plemene a nebo požadavku plemene, jelikož srst roste jako vlasy. Stříháním dle standardů střihů jednotlivých plemen nezasahujeme do termoregulační funkce srsti psa (která je u tohoto typu srsti navíc minimální). Není dobrý nápad takové plemeno vzít na léto „trojkou“, protože odhalená a citlivá kůže se na slunci může spálit.

Plemena psů s hrubou srstí se udržují trimováním. Jsou majitelé, kteří místo trimování v salonech požadují stříhání a nebo si psa ostříhají doma sami. Tento typ srsti nemá podsadu a k odstranění odumřelých chlupů slouží právě technika trimování a stříhání není vhodnou technikou údržby této srsti.

Plemena psů s podsadou jsou ta, kde je přítomna krycí srst a podsada. Během ročního období dochází k výměně srsti podsady- na léto pes vylíná tak, že podsada je minimální a na zimu výrazně zhuňatí a podsada je výrazná. Krátkosrstá plemena jako maďarský ohař, pinč, dobrman atp. mají i v zimním období podsadu minimální a nebo žádnou. Plemena s takovým typem srsti jsou obecně náchylnější jak k přehřátí, tak podchlazení.
Plemena se středně dlouhou a nebo dlouhou srstí jsou dokonale vybavena k odolávání klimatickým vlivům právě tím, že krycí srst chrání psa před deštěm, sluncem a podsada vykonává funkci termoregulační- v létě zabraňuje přehřátí psa a v zimě podchlazení.

A právě u psů s takovým typem srsti majitelé v dobré víře udělají poměrně zásadní chybu- psa na léto ostříhají. Sama mám tervuerena a celé léto slyším dobrácké „odborné“ rady- „ostříhejte toho psa, vždyť mu musí být hrozné horko“, „proč toho psa trápíte, nebylo by lépe ostříhanému?“, „podívejte se, sotva dýchá, to je jasný, v těch chlupech je mu horko“.
Naopak! Pokud bych psa ostříhala, bude mít velice vážné potíže s tím, aby se v létě nepřehřál.

Někdy je opodstatněné psa se srstí s podsadou ostříhat, respektive prostříhat v kvalitním psím salonu po poradě s veterinářem  z hlediska zdravotního a to jsou kožní problémy, hormonální poruchy tvorby a růstu srsti atp. U zdravého zvířete toto opodstatnění opravdu nemá a psovi jednoznačně škodí. 

Výstavní úpravy srsti s podsadou jsou zásahy pouze do pesíků, tedy krycích chlupů a jedná se o úpravu tvaru tlapek, ocasu, linie břicha a hrudi a podobně (jako například u zlatého retrívra či irského setra). 

Pes s podsadou, naprosto nevhodná úprava srsti. 

(Zdroj: Blesk pro ženy… )

 

Na přiloženém schématu přejatém ze zahraničního webu je jasně vidět, jak srst s podsadou funguje. A také, že je důležité psa s podsadou pravidelně odumřelé podsady zbavovat, aby srst byla vzdušná, bez odumřelých chlupů a mohla dobře plnit svou funkci:

Horní schémata ukazují, jak vypadá srst zbavená podsady a srst s podsadou.
Dolní schéma ukazuje, jaký je rozdíl v proudění vzduchu a odvodu tepla srstí vyčesanou a nevyčesanou a jak působí slunce na srst ostříhanou.  Zároveň je patrné, jak působí podsada v zimě- teplo, které si pes vytvoří svalovou prací nepustí ven a studený vzduch nemá šanci psa ochladit skrz hustou podsadu.

Bohužel se setkávám neustále s případy ostříhaných psů v rámci „lepšího“ komfortu v létě, nebo dokonce kvůli tomu, že pes na chlupech nosí domů nepořádek. (Takovým lze doporučit místo psa třeba želvu).

 

O srst s podsadou je nutné důkladně pečovat, aby mohla plnit svou termoregulační funkci 

Místo stříhání je nutné psu důkladně srst vyčesávat a zbavovat staré podsady. Pokud je srst zacuchaná a i v teplém počasí je plná zimní podsady, pes se necítí komfortně, protože srst nedokáže plnit svou termoregulační funkci plnohodnotně. Zejména po zimě bývá vyčesávání bohaté podsady zdlouhavé a jedno vyčesání psa zimní podsady nezbaví. Psa je nutno vyčesávat důkladně a několikrát, protože pes podsadu uvolňuje postupně. 

 

Jarní vyčesávání podsady. Asi čtvrté kolo důkladného vyčesání a pořád je podsady dost. 


Zdroj: vlastní

 

Pár konkrétně-anonymních případů z praxe:

Slečna s australským ovčákem  přišla na rehabilitaci pro bolestivost zad jejího psa. Veterinář (!!) doporučil psa vzít nakrátko, protože dle něj psa bolí záda proto, že místo na pelechu lehá na dlažbě, tudíž na záda nastydl. Majitelka nelenila a australského ovčáka s bohatou srstí opravdu ostříhala, nicméně zjistila, že psa záda bolí stále. Vyjádřila jsem podezření na vážné degenerativní změny  páteře dle klinického obrazu (pan doktor se neobtěžoval udělat ani RTG) a majitelku referovala zpět na veterinu. Po pár dnech přišel mail, že doktor neochotně psa zrentgenoval a v příloze mi poslala RTG psa s velice rozsáhlými spondylotickými změnami.
Pes samozřejmě nadále lehá na dlažbě místo v pelechu…

Majitelka koně mě pozvala na osteopatické ošetření koně. Kolem pobíhal nakrátko vystříhaný kříženec ovčáka téměř dohola a partner majitelky a spolumajitel psa neměl nic lepšího na práci, než psa v průběhu ošetření koně zlejvat vodou z hadice, protože psovi je horko ( vážně?) .

Majitelka feny border kolie vystříhává břicho nakrátko, protože pes na břiše nosí domů zvenku nepořádek. Na namítnutí, že naruší termoregulaci psa díky narušení integrity srsty odvětila, že ho stejně bude vyholovat, protože prostě nosí domů nepořádek…

Majitelka  x zlatého retrívra přišla před pár lety na rehabilitaci se psem vystříhaným tak, že  hlavu, nohy a ocas nechala  osrstěnou, zbytek  byl ostříhaný. „Aby jí nebylo horko“. Po vysvětlení funkce srsti psa jedno léto psa nechala zarůst. Další rok  byla  fena opět ostříhaná.  Protože v těch chlupech je jí prostě horko….

 

Pes s podsadou, naprosto nevhodná úprava srsti. Takhle ostříhaný pes se světlou kůží se na slunci velmi snadno spálí.

(Zdroj: Blesk pro ženy… )

 

Rizika ostříhání srsti jsou následující:

 • přehřátí psa vlivem pozbytí termoregulační funkce srsti
 • spálení od slunce!
 • snížení kvality srsti psa- často se stává, že po ostříhání se rapidně zhorší kvalita srsti a trvá, než nabyde původní kvality
 • prochladnutí- opravdu není záruka, že celé léto budou tropy
 • nachlazení v oblasti ledvin a močových cest, velkých nervových plexů zejména pak lumbosakrálního

 

Pokud máte psa vyholeného po ortopedické a nebo jiné operaci a nebo z jiného zdravotního důvodu, pak je nutné psa chránit před slunečním zářením a vyholenou oblast natírat opalovacím krémem po dobu, než narostou chlupy. (Dětské opalovací mléko je použitelné i pro psa, pochopitelně není vhodné nechat psa natřenou partii olizovat). Kůže je citlivá a velmi náchylná ke spálení od slunce. Při delším pobytu na slunci je vhodné psu dát bavlněné triko, které bude oholenou část krýt a přesto nebude psa nikde škrtit a nebude ho mít upnuté. Nejideálnější je vyholeného psa slunečnímu záření vystavovat co nejméně. Pokud máte psa oholeného a je chladno či deštivo, je velice vhodné psovi na vycházky a pobyt venku pořídit funkční deku pro psy (Hurta, Back on Track). 

Pes s podsadou, naprosto nevhodná úprava srsti. 

(Zdroj: Blesk pro ženy… )

Test první pomoci lidem

Takový malý test vašich znalostí první pomoci lidem. První pomoc nejen u psů by měl každý znát i nazpaměť. Nikdy nevíte, kdy ji bude potřebovat poskytnout váš pes, dítě, rodič, kamarád, manžel… Tvrzení, že vás se to rozhodně netýká platí do doby, kdy se vás to týkat začne. 
Pokud máte pocit, že vlastně nevíte, co byste dělali v situacích vyžadující poskytnutí první pomoci, doporučuji vám si tyto znalosti doplnit a pravidelně obnovovat. 

Absolventi základního semináře mohou navštívit navazující seminář, kde je odpoledne věnované právě základům lidské první pomoci. 

Pokud si chcete ověřit znalosti i v první pomoci pro psy, vyzkoušejte svoje znalosti i v ostatních testech první pomoci pro psy v prvním testu, druhém testu a v testu anatomie psa. 

94

První pomoc lidem - umíte ji poskytnout?

Umět poskytnout první pomoc psovi by měla být dovednost každého majitele psa. A umět poskytnout první pomoc člověku by mělo být už úplně automatické... Jak jste na tom vy? Vyzkoušejte krátký a jednoduchý kvíz. Mohu jedině doporučit, abyste každoročně absolvovali kurz první pomoci a nabyté znalosti a dovednosti si tak neustále opakovali. Nikdy nevíte, kdy budete pomoc opravdu potřebovat někomu poskytnout...

1 / 10

Vašeho kamaráda (40 let) náhle po obědě v restauraci přepadla nevolnost, kdy zvracel, stěžuje si na bolest břicha v oblasti žaludku a za hrudní kostí. Je bledý a opocený. Co budete dělat?

2 / 10

Škrtidlo se přikládá:

3 / 10

Automatický externí defibrilátor (AED)

4 / 10

Jste svědky autonehody na rychlostní silnici. Srazila se dvě auta.

5 / 10

Sedíte v restauraci s rodičemi a prarodičemi na obědě a najednou si babička začne stěžovat na to, že začala zničehonic vidět hůř na jedno oko a vidí dvojitě. Co uděláte?

6 / 10

Resuscitace dospělé osoby:

7 / 10

Jsem svědkem sražení cyklisty automobilem v obci s mírným provozem. Cyklista nemá přilbu, je při vědomí, mírně krvácí z nosu a jinak je při vědomí. Leží na zádech. Udává, že ho nic nebolí. Co budete dělat do příjezdu záchranné služby?

8 / 10

Při epileptickém záchvatu postiženému:

9 / 10

Škrtidlo

10 / 10

Při kolapsu dospělé osoby po ujištění se, že situace je pro zachránce bezpečná zjišťuji: