Jak správně chladit psa a jak je to se stříháním srsti?

Jak správně chladit psa a jak je to se stříháním srsti?

Počasí rovnou ze zimního období přeskočilo do půlky léta a začíná každoroční virtuální válka na sociálních sítích  na téma stříhat- nestříhat a jak chladit psa.  Každý majitel by měl být obeznámen s tím, jak zacházet se psem v letním období, aby psu neublížil. Vzhledem k tomu, kolik je ročně případů přehřátí psů se domnívám, že velká část majitelů psů je negramotná a naprosto nepřístupná vyslechnutí informací…

Jak je to s tím stříháním?

Psí srst můžeme rozdělit z hlediska údržby na dva typy:

 • srst, která se stříhá a jinak kosmeticky upravuje
 • srst, která má podsadu a nestříhá se

 

 • samostatně pak stojí plemena bezsrstá

 

Funkce srsti:

Srst psa má obrovský význam v termoregulaci zvířete. Pes, jak známo se nedokáže chladit pocením jako člověk, jeho potní žlázy jsou v minimálním množství a k regulaci teploty jsou nedostatečné. Hlavní mechanismus ochlazování psa je pomocí odpařování přebytečného tepla prostřednictvím slin – zrychlené dýchání.
Srst psa je dalším velkým pomocníkem v regulaci teploty psa, protože díky stavbě psí srsti je pes dokonale chráněn před vnějšími vlivy prostředí a pokud má srst s podsadou, tak má ideální prostředek k udržení tělesné teploty v zimě a ochraně proti přehřátí v létě.

Srst tedy:

 • chrání psa před vnějšími vlivy- déšť, slunce, mráz
 • pomáhá odvodu tepla a nebo odvodu tepla brání (termoregulační funkce)

 

Plemena psů s vlasovou strukturou srsti jsou bez podsady a nebo s podsadou- liší se podle plemene. Tato srst se běžně upravuje střihem dle standardu plemene a nebo požadavku plemene, jelikož srst roste jako vlasy. Stříháním dle standardů střihů jednotlivých plemen nezasahujeme do termoregulační funkce srsti psa (která je u tohoto typu srsti navíc minimální). Není dobrý nápad takové plemeno vzít na léto „trojkou“, protože odhalená a citlivá kůže se na slunci může spálit.

Plemena psů s hrubou srstí se udržují trimováním. Jsou majitelé, kteří místo trimování v salonech požadují stříhání a nebo si psa ostříhají doma sami. Tento typ srsti nemá podsadu a k odstranění odumřelých chlupů slouží právě technika trimování a stříhání není vhodnou technikou údržby této srsti.

Plemena psů s podsadou jsou ta, kde je přítomna krycí srst a podsada. Během ročního období dochází k výměně srsti podsady- na léto pes vylíná tak, že podsada je minimální a na zimu výrazně zhuňatí a podsada je výrazná. Krátkosrstá plemena jako maďarský ohař, pinč, dobrman atp. mají i v zimním období podsadu minimální. Plemena s takovým typem srsti jsou obecně náchylnější jak k přehřátí, tak podchlazení.
Plemena se středně dlouhou a nebo dlouhou srstí jsou dokonale vybavena k odolávání klimatickým vlivům právě tím, že krycí srst chrání psa před deštěm, sluncem a podsada vykonává funkci termoregulační- v létě zabraňuje přehřátí psa a v zimě podchlazení.

A právě u psů s takovým typem srsti majitelé v dobré víře udělají poměrně zásadní chybu- psa na léto ostříhají. Sama mám tervuerena a celé léto slyším dobrácké „odborné“ rady- „ostříhejte toho psa, vždyť mu musí být hrozné horko“, „proč toho psa trápíte, nebylo by lépe ostříhanému?“, „podívejte se, sotva dýchá, to je jasný, v těch chlupech je mu horko“.
Naopak! Pokud bych psa ostříhala, bude mít velice vážné potíže s tím, aby se v létě nepřehřál.

Někdy je opodstatněné psa se srstí s podsadou ostříhat, respektive prostříhat v kvalitním psím salonu po poradě s veterinářem  z hlediska zdravotního a to jsou kožní problémy, hormonální poruchy tvorby a růstu srsti atp. U zdravého zvířete toto opodstatnění opravdu nemá a psovi jednoznačně škodí.

Na přiloženém schématu přejatém ze zahraničního webu je jasně vidět, jak srst s podsadou funguje. A také, že je důležité psa s podsadou pravidelně odumřelé podsady zbavovat, aby srst byla vzdušná, bez odumřelých chlupů a mohla dobře plnit svou funkci:

Horní schémata ukazují, jak vypadá srst zbavená podsady a srst s podsadou.
Dolní schéma ukazuje, jaký je rozdíl v proudění vzduchu a odvodu tepla srstí vyčesanou a nevyčesanou a jak působí slunce na srst ostříhanou.  Zároveň je patrné, jak působí podsada v zimě- teplo, které si pes vytvoří svalovou prací nepustí ven a studený vzduch nemá šanci psa ochladit skrz hustou podsadu.

Bohužel se setkávám neustále s případy ostříhaných psů v rámci „lepšího“ komfortu v létě, nebo dokonce kvůli tomu, že pes na chlupech nosí domů nepořádek. (Takovým lze doporučit místo psa třeba želvu).

 

Pár konkrétně-anonymních případů z praxe:

Slečna s AUO přišla na rehabilitaci pro bolestivost zad jejího psa. Veterinář (!!) doporučil psa vzít nakrátko, protože dle něj psa bolí záda proto, že místo na pelechu lehá na dlažbě, tudíž na záda nastydl. Majitelka nelenila a australského ovčáka s bohatou srstí opravdu ostříhala, nicméně zjistila, že psa záda bolí stále. Vyjádřila jsem podezření na spondylozu páteře dle klinického obrazu (pan doktor se neobtěžoval udělat ani RTG) a majitelku referovala zpět na veterinu. Po pár dnech přišel mail, že doktor neochotně psa zrentgenoval a v příloze mi poslala RTG psa s velice rozsáhlými spondylotickými změnami.
Pes samozřejmě nadále lehá na dlažbě místo v pelechu…

Majitelka koně mě pozvala na osteopatické ošetření koně. Kolem pobíhal nakrátko vystříhaný kříženec ovčáka téměř dohola a partner majitelky a spolumajitel psa neměl nic lepšího na práci, než psa v průběhu ošetření koně zlejvat vodou z hadice, protože psovi je horko ( vážně?) .

Majitelka feny Border kolie vystříhává břicho nakrátko, protože pes na břiše nosí domů zvenku nepořádek. Na namítnutí, že naruší termoregulaci psa díky narušení integrity srsty odvětila, že ho stejně bude vyholovat, protože prostě nosí domů nepořádek…

Majitelka  x zlatého retrívra přišla před pár lety na rehabilitaci se psem vystříhaným „na blbečka“- hlavu, nohy a ocas osrstěnou, zbytek ostříhaný. „Aby jí nebylo horko“. Po vysvětlení funkce srsti psa jedno léto psa nechala zarůst. Letos je fena opět ostříhaná „na blbečka“. Protože v těch chlupech je jí prostě horko….

Rizika ostříhání srsti jsou následující:

 • přehřátí psa vlivem pozbytí termoregulační funkce srsti
 • spálení od slunce!
 • snížení kvality srsti psa- často se stává, že po ostříhání se rapidně zhorší kvalita srsti a trvá, než nabyde původní kvality
 • prochladnutí- opravdu není záruka, že celé léto budou tropy
 • nachlazení v oblasti ledvin a močových cest, velkých nervových plexů zejména pak lumbosakrálního

 

Pokud máte psa vyholeného po ortopedické a nebo jiné operaci a nebo z jiného zdravotního důvodu, pak je nutné psa chránit před slunečním zářením a vyholenou oblast natírat opalovacím krémem po dobu, než narostou chlupy. (Dětské opalovací mléko je použitelné i pro psa, pochopitelně není vhodné nechat psa natřenou partii olizovat). Kůže je citlivá a velmi náchylná ke spálení od slunce. Při delším pobytu na slunci je vhodné psu dát bavlněné triko, které bude oholenou část krýt a přesto nebude psa nikde škrtit a nebude ho mít upnuté. Nejideálnější je vyholeného psa slunečnímu záření vystavovat co nejméně. Pokud máte psa oholeného a je chladno či deštivo, je velice vhodné psovi na vycházky a pobyt venku pořídit funkční deku pro psy (Hurta, Back on Track).

 

 

A jak tedy psa správně chladit?

Na trhu je k dostání mnoho chladících podložek pro psy, chladících vest, dokonce chladících obojků.  Ale co je doopravdy funkční a má smysl použít? A hlavně- jak?

Pokud se podíváme na to, jak se pes chladí sám, tak pokud má možnost, vykope si jámu ideálně někde v záhoně a nebo čerstvě zasetém trávníku a rozloží se v ní „na žábu“. Chladí si oblast břicha a třísel. A nechápe, proč se páníčci zlobí, když on se tak fajně zařídil 🙂
Pes se chladí v oblasti velkých cévních pletení (břišní aorta, a.femoralis, cévní pleteň střev) depotních krevních orgánů(játra, slezina..),protože tím se ochladí nejúčinněji a nejrychleji. Pokud se ochladí krev v důležitých a velkých cévách, rychle se chlad transportuje i do dalších částí těla.

Proto je poměrně neúčinné použití chladících vest, které psa chladí hlavně v oblasti zad. Naprosto nevhodné jsou vesty, které psu zasahují až na oblast ledvin. Pokud trváte na použití vesty, tak použijte takovou, která psu nepřekrývá ledviny! Přes záda se pes celkově chladí poměrně neúčinně, než chlad projde přes silnou masu svaloviny v okolí páteře a dostane se do centra těla, je chlad pryč. Koneckonců- pes, pokud se chce chladit sám v chladném koutě a nebo hlíně, nelehá si na záda, ale na břicho (viz výše).

Daleko účinnější je chladící podložka, kterou lze opravdu doporučit v horkých dnech, při transportu psa a dovolené u moře. Myslete ale na to, že nesmíte psovi rozložit chladící podložku po celé kenele, nebo kufru auta aby pes neměl na výběr, zda si lehnout na podložku a nebo vedle! Vždy v omezeném prostoru, kde je pes a chladící podložka musí být prostor, kde podložka není, aby měl pes možnost výběru.

Pes musí mít přístup na chladné místo, kde si lehne, aby se ochladil, pokud je mu v jiné části domu/kotce horko.

 

Jak psa nechladit?

 • nikdy (!!!) psa nechlaďte poléváním studenou vodou- pes se opravdu tímto způsobem neochladí.
 • zapomeňte také na polévání hlavy a zátylku (schválně, zkuste si, co to udělá s vámi, když si rozehřátí nalijete studenou hlavu do zátylku- úlevu to rozhodně nepřinese a navíc si můžete způsobit nepříjemný, až mdlobný stav)
 • nepřikrývejte a ani nezabalujte psa do namočené deky a nebo prostěradla- odpařované teplo zůstává mezi textilií a tělem psa a zvyšuje se teplo!

Jak předejít přehřátí psa a jak postupovat, pokud k přehřátí dojde se dočtete v tomto článku.

 

 

 

 

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Veterinární technik, akreditovaný lektor první pomoci a a zdravotnický záchranář. Působí jako záchranář na urgentním příjmu v nemocnici v Praze a zdravotnické záchranné službě. Mimo lektorskou činnost se autorka věnuje terapiím psů a koní především Dornovou metodou, je Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a také se věnuje terapiím lidí prostřednictvím Osteodynamiky (Dornova metoda pro lidi). V listopadu 2022 úspěšně absolvovala Profesní kvalifikaci Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R). Ve volném čase se věnuje svým třem psům, téměř šestnáctiletému belgickému ovčákovi Agimu a čtyřleté stafbulce Kačence. Smečku doplňuje sedmiměsíční štěně belgického ovčáka Sabaton. Všichni psi jsou na seminářích první pomoci pro psy jako chlupatí asistenti :)

15 Comments so far

TomPosted on7:09 pm - Kvě 18, 2018

Proč se prosím pes neochladí, když je politý vodou? (ne nutně studenou jak psí čumák)

  Zuzana WildmannováPosted on6:30 pm - Kvě 24, 2018

  Dobrý den,
  protože než studená voda pronikne přes psí srst, dostane se ke kůži a účinně zvíře ochladí, tak je zase dávno tělesné teploty. Asi víte, že pokud se pes koupe, tak chvíli trvá, než přes přirozenou „mastnotu“ srsti, která právě psa chrání před promočením voda pronikne.
  Proto je účinnější a efektivnější psa chladit ve článku uvedeným způsobem, protože chlad proniká k velkým cévám a ochlazuje krev a tím se efekt ochlazení velice rychle šíří po celém těle.
  Zuzana

DominikaPosted on8:25 am - Kvě 19, 2019

Dobrý deň, moja fenka v lete aktívne pláva. Znamená pre ňu plávanie v lete aj ochladzovanie?
Ďakujem

Nýdrlová NelaPosted on9:49 pm - Kvě 19, 2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je účinnější chladící podložky nebo když má pes šanci se vykoupat např. v rybníce.?

  Zuzana WildmannováPosted on3:57 pm - Čvc 3, 2019

  Dobrý den, jak dlouho vydrží efekt zchlazení po vykoupání vám? Deset minut? Podobně to má pes. Chladící podložky nejsou nezbytnou nutností, pes se dobře ochladí ve stínu na zahradě, kde si rád vykope díru, kde je chladnější hlína. To ovšem ne vždy rád vidí majitel 🙂 Popřípadě pes vyhledává místo na odpočinek na studených dlaždicích.

Gabriela CaltováPosted on6:17 am - Čvc 2, 2019

Děkuju děkuju děkuju !!! za tento članek. Vlastním psí salón a toto se snažím vysvětlovat ! Jsou dvě skupiny lidí – jedni se zamyslí, že v profesionalním salonu bych o tom mohla něco vědět a nechají si říct a druhá skupina lidí odskočí naštvaně do nedaleké holírny, protože jsou věci které neudělám, když vím, že to může poškodit psa a přesto vlak nejede a tam je utvrdí v jejich mílce schrábnou prachy za to, že v některých případech majitelé budou následně platit na veterině a někde ani neví, že problém vznikl špatným zásahem a mě je do pláče když podkávám sousedovic zholeného vlčáka jorky a jiná plemena ostříhaná tak že jim kůže svítí na dálku. A největší vrchol je zholený krátkosrstý pes – v dnešní době super vyčesávacích věciček a kvalitní kosmetiky. Přemýšlela jsem, něco takového napsat a jsem ráda, že budu moci zákazníkům nabídnout přečtení vašeho článku a nebude to jen z mých úst. Děkuju děkuju děkuju !!! A prosím lidičky šiřte tento úžasný článek všude kde to jen jde, ať mi na ulici je dobreku čím dál tím míň ????❤????

  Zuzana WildmannováPosted on3:54 pm - Čvc 3, 2019

  Díky za vaši reakci, moc mě potěšila 🙂 Já bych vždycky tloukla hlavou do zdi, nejnověji jsem slyšela o vyholeném australském ovčákovi, protože si majitel myslí, že mu tak je lépe. Bohužel, ne vždy je na vině bezpáteřní amatér ze salonu. Jsme národ kutilů, takže se do „tuningu“ srsti psa často pustí sám majitel doma. Boj s lidskou neznalostí ještě smysl má, ale s lidskou blbostí rozhodně ne. Naprosto nechápu, jak si někdo může pořídit zvíře a nevědět, jak funguje jeho tělo… ale děje se to velice často…

MarcelaPosted on11:51 pm - Čvc 4, 2019

Je normalni, ze si nase.fena, i kdyz jsou ted ta vedra leha na misto kde je nasypana tmava zemina (takze teplota jeste vetsi) a neni tam nikdy stin? Pripadne lehne na pisek na slunce… ma moznost vybrat si na zabrade stin/travu/uvnitr domu, kde je chladneji… proste mam pocit, ze si vybira to kde je nejvic vedro (jen obcas zaleze) a nerozumim tomu

  Zuzana WildmannováPosted on1:04 pm - Lis 6, 2019

  Dobrý den, někteří psi se prostě rádi „smaží“ na sluníčku 🙂 Pokud má pes přístup do stínu a na chladná místa, nechala bych to na jeho rozhodnutí. Pes přeci jen ví, kdy mu je horko a kdy je potřeba se uklidit do chládku 🙂

KarelPosted on6:29 pm - Lis 5, 2019

Dobrý den,
děkuji za přínosný článek. Chtěl bych se zeptat ale ještě na jednu maličkost: pes s podsadnou se nestříhá, ale mohu mu ostříhat chlupy na packách?

  Zuzana WildmannováPosted on1:03 pm - Lis 6, 2019

  Dobrý den, jsem ráda, že se vám článek líbí 🙂 Ano, packy se stříhat mohou. Některá plemena mají přímo výstavní úpravu- úprava chlupů na packách, uších, ocase. Stříhá se v podstatě jen krycí srst do požadovaného tvaru a nijak to nezasahuje do celistvosti psí srsti 🙂

HanaPosted on11:13 am - Čvc 5, 2022

Dobrý den,
konkrétně yorkšíra ostříhat mohu? A pokud ano, tak jak moc?

David AulíkPosted on12:08 pm - Čvc 28, 2022

Dobrý den,
před dvěma lety jsem si pořídil pejska, je to takový kříženec, ale je tam dost z borderteriera. Nejde poslat fotka. Je dlouhosrstější. Jedema na dovolenou do Itálie, a sháněl jsem pro něj něco na ochlazení. Podložky v autě i doma máme. Ale podle Vašeho článku jsem asi udělal blbost. Nechal jsem ho ostříhat. Po přečtení Vašeho článku a vlastně jak celé ochlazování pejska funguje jsem na sebe naštvaný, že jsem si tohle nezjistil dřív. Ted už s tím nic neudělám. Každopádně máte nějaké doporučení jak nejlépe přežít dovolenou než mu to trochu doroste? A popřípadě máte nějaké doporučení na salon kde mi příště pejska ostříhají tak aby mu to neškodilo? Škoda že jsem na Váš článek nenarazil dříve. Moc moc děkuji.

  Zuzana WildmannováPosted on9:27 am - Srp 8, 2022

  Dobrý den,
  nevím, jak vypadá váš pes, takže neposoudím, jestli má srst ke střihu a nebo ne. Vyberte si na další úpravu srsti ověřený salon s kvalitní pověstí.

Leave a Reply